Ho‘rmuz bo‘g‘ozi: Eron va AQSH o‘rtasida keskinlik oshmoqda
Jahon iqtisodiyotining muhim nuqtalaridan biri hisoblangan Ho‘rmuz bo‘g‘ozi bugungi kunda katta harbiy poligon holatiga kelgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Eron va AQSH o‘rtasidagi keskinlik neft bozorini qaltis holatga solmoqda. Mintaqadagi so‘nggi vaziyat va dengiz yo‘llari taqdiri haqida dolzarb ma’lumotlar mavjud.
4 mart kuni Eron Ho‘rmuz bo‘g‘ozi ustidan to‘liq nazorat o‘rnatilganini e’lon qildi. Eron harbiy-dengiz kuchlari vakili Muhammad Akbarzoda bu yo‘lakdan o‘tmoqchi bo‘lgan har qanday xorijiy kema Eron raketalari va dronlari nishoniga aylanishi mumkinligini ta’kidladi.
AQSH prezidenti Donald Tramp bu tahdidlarga javoban Amerika harbiy-dengiz kuchlari neft tankerlarini himoya qilishga tayyorligini ma’lum qildi. Zarur bo‘lganda, AQSH harbiy-dengiz kemalari tankerlarni bo‘g‘oz orqali xavfsiz o‘tkazadi.
Xalqaro moliyaviy taraqqiyot korporatsiyasiga Fors ko‘rfazidagi tijoriy kemalar uchun sug‘urta va kafolatlar berish vazifasi topshirildi. AQSH Markaziy qo‘mondonligi rahbari admiral Bred Kuperning so‘zlariga ko‘ra, urush davomida Eronning 17 ta kemasi, jumladan, bir suvosti kemasi yo‘q qilingan.
Hozirda Fors va Ummon ko‘rfazlarida Eron harbiy floti qoldiqlari qolmagan. 28 fevralda boshlangan AQSH va Isroilning Eron yadroviy dasturiga qarshi harakatlari og‘ir oqibatlarga olib keldi.
Eronda 787 kishi halok bo‘lgan, Eron oliy rahnamosi Ali Xominaiy va qator generallar vafot etgan. Tehron ham javob zarbalari bergan — Isroil va qo‘shni arab davlatlaridagi AQSH bazalariga raketa hujumlari uyushtirilgan.
Bo‘g‘ozdagi qatnov to‘xtatilgani sababli, kamida 150 ta neft tankeri ochiq dengizda to‘plangan. Bu yerdan jahon neftining 20 foizi va suyultirilgan gazning 30 foizi o‘tishini hisobga olsak, vaziyat juda xavotirli.
Agar Ho‘rmuz bo‘g‘ozi uzoq muddatga yopilsa, kuniga 10 million barrel neft tanqisligi yuzaga kelishi mumkin. Bu esa yoqilg‘i narxining oshishi va global iqtisodiy inqirozga olib kelishi mumkin.
Sizningcha, AQSH harbiy kuzatuvi neft tankerlarining xavfsizligini ta’minlay oladimi yoki bu vaziyatni yanada keskinlashtiradimi? Dunyodagi eng muhim voqealar tafsilotlarini biz bilan kuzatib boring.

Горзский пролив: напряженность между Ираном и США растет
Горизонский пролив, являющийся одной из важных точек мировой экономики, сегодня превратился в крупный военный полигон. Об этом сообщает Zamin.uz.
Напряженность между Ираном и США ставит нефтяной рынок в сложное положение. Имеется актуальная информация о последней ситуации в регионе и судьбе морских путей.
4 марта Иран объявил о полном контроле над Горизонским проливом. Представитель военно-морских сил Ирана Мухаммад Акбарзода подчеркнул, что любое иностранное судно, пытающееся пройти через этот пролив, может стать целью иранских ракет и дронов.
Президент США Дональд Трамп в ответ на эти угрозы заявил о готовности военно-морских сил Америки защищать нефтяные танкеры. При необходимости военно-морские корабли США обеспечат безопасный проход танкеров через пролив.
Международной финансовой корпорации поручено предоставлять страхование и гарантии для коммерческих судов в Персидском заливе. По словам командующего Центральным командованием США адмирала Брэда Купера, в ходе войны было уничтожено 17 иранских судов, включая подводную лодку.
В настоящее время в Персидском и Оманском заливах не осталось остатков иранского военного флота. Действия США и Израиля против иранской ядерной программы, начавшиеся 28 февраля, привели к тяжелым последствиям.
В Иране погибло 787 человек, в том числе верховный лидер Али Хаменеи и ряд генералов. Тегеран также нанес ответные удары — были организованы ракетные атаки по базам США в Израиле и соседних арабских странах.
Из-за приостановки движения в проливе по меньшей мере 150 нефтяных танкеров скопились в открытом море. Учитывая, что через этот пролив проходит 20% мировой нефти и 30% сжиженного газа, ситуация вызывает серьезную тревогу.
Если Горизонский пролив будет закрыт на длительный срок, может возникнуть дефицит нефти в размере 10 миллионов баррелей в день. Это приведет к росту цен на топливо и глобальному экономическому кризису.
Как вы считаете, сможет ли военное наблюдение США обеспечить безопасность нефтяных танкеров или это усугубит ситуацию? Следите за подробностями самых важных событий мира вместе с нами.