Harorat oshishi o‘g‘il bolalar sonini kamaytirib yubormoqda
Sayyoramizda kuzatilayotgan global isish jarayoni bugungi kunda faqat tabiatga emas, balki insoniyatning kelajagi va demografik tuzilishiga ham jiddiy tahdid solmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Oksford universitetining yetuk olimlari tomonidan o‘tkazilgan so‘nggi ilmiy tadqiqot natijalari xavotirli holatni ochib berdi. Ushbu izlanishlar shuni ko‘rsatdiki, havo haroratining me’yordan ortiq oshishi dunyoning turli burchaklarida tug‘ilayotgan o‘g‘il bolalar sonining kamayishiga sabab bo‘lmoqda.
Bu hodisa iqlim o‘zgarishining insoniyatga qanchalik chuqur ta’siri borligini yana bir bor tasdiqlaydi. Tadqiqotchilar o‘z xulosa chiqarish uchun Sahroyi Kabir janubidagi o‘ttiz uchta davlat hamda Hindiston hududida besh milliondan ortiq tug‘ilish holatlarini diqqat bilan tahlil qilishdi.
Olingan ma’lumotlar aniq dalillarga asoslangan bo‘lib, havo harorati Selsiy bo‘yicha yigirma darajadan oshgan davrlarda qiz bolalarga nisbatan o‘g‘il bolalar tug‘ilishi sezilarli darajada kamayganligini ko‘rsatmoqda. Olimlarning fikricha, homiladorlikning eng dastlabki va muhim bosqichlarida yuzaga keladigan haddan tashqari issiq harorat homila rivojlanishiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Mutaxassislar so‘zlariga ko‘ra, erkak jinsiga mansub homilalar issiq haroratga nisbatan qiz homilalarga qaraganda ancha chidamsiz ekanligi aniqlangan. Aynan shu sababli, yuqori haroratli hududlarda va qizg‘in fasllarda homila nobud bo‘lish xavfi keskin ortadi.
Bu esa o‘z navbatida tug‘ilish statistikasidagi tabiiy muvozanatning buzilishiga olib kelmoqda. Ushbu ilmiy xulosa iqlim o‘zgarishlari inson salomatligi va kelajak avlodlar soniga qanchalik katta ta’sir o‘tkazishi mumkinligini yana bir bor isbotlab berdi.
Kelajakda bu jarayonlar davom etsa, demografiyada jiddiy o‘zgarishlar kuzatilishi mumkinligi haqida ogohlantirilmoqda.

Процесс глобального потепления, наблюдаемый на нашей планете, сегодня представляет серьезную угрозу не только для природы, но и для будущего человечества и его демографической структуры. Об этом сообщает Zamin.uz.
Результаты последнего научного исследования, проведенного ведущими учеными Оксфордского университета, выявили тревожную ситуацию. Эти исследования показали, что превышение нормальных температур воздуха приводит к снижению количества рождений мальчиков в различных уголках мира.
Это явление еще раз подтверждает, насколько глубоко изменения климата влияют на человечество. Для вывода своих заключений исследователи тщательно проанализировали более пяти миллионов случаев рождения в тридцати трех странах к югу от Сахары и на территории Индии.
Полученные данные основаны на четких доказательствах и показывают, что в периоды, когда температура воздуха превышает двадцать градусов по Цельсию, рождение мальчиков по сравнению с девочками значительно снижается. По мнению ученых, чрезмерно высокая температура, возникающая на самых ранних и важных этапах беременности, оказывает негативное влияние на развитие плода.
По словам специалистов, установлено, что мужские эмбрионы гораздо менее устойчивы к высокой температуре по сравнению с женскими. Именно поэтому в регионах с высокими температурами и в жаркие сезоны риск гибели плода резко возрастает.
Это, в свою очередь, приводит к нарушению естественного баланса в статистике рождений. Данный научный вывод еще раз доказал, насколько сильно изменения климата могут влиять на здоровье людей и численность будущих поколений.
Предупреждается, что если эти процессы продолжатся в будущем, могут наблюдаться серьезные изменения в демографии.