Tojikiston Respublikasida muqaddas Ramazon oyining yakunlanish sanasi bo‘yicha yangi xabarlar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Respublika Din ishlari bo‘yicha qo‘mitasining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu yilgi ro‘za oyining davomiyligi an’anaviy 30 kun emas, balki qamariy taqvim hisob-kitoblari asosida 29 kun bo‘lishi ehtimoli mavjud. Shu sababli Ramazon hayiti bayrami dastlabki rejalarda belgilangan 20-mart kuniga emas, balki undan bir kun oldinroq, ya’ni 19-mart kuni nishonlanishi mumkin.
Idora vakillari va mutaxassislar ushbu holatni qamariy taqvimning nozik qoidalariga bog‘laydilar. Ularning tushuntirishlariga ko‘ra, Ramazon oyidan oldingi Rajab va Sha’bon oylari ketma-ket 30 kundan iborat bo‘lganligi sababli, uchinchi oy odatda 29 kunda tugashi astronomik qonuniyat hisoblanadi.
Tojikiston Ulamolar kengashi raisi Saidmukarram Abdulqodirzoda ham ushbu fikrni tasdiqlagan va islom dunyosining ko‘plab davlatlarida Ramazonning bir kun oldin boshlanganini eslatgan. Xulosa qilib aytganda, islom mamlakatlari ko‘pchiligi bu yil Id al-Fitr bayramini 19-mart kuni kutib olishi kutilmoqda.
Tojikiston muftiysi xalqni turli mish-mishlarga va ishonchsiz manbalarga shoshilib ishonmaslikka chaqirgan. Uning ta’kidlashicha, bayram sanasi va ro‘za oyining yakunlanishi haqidagi rasmiy qarorlar faqat ilmiy hisob-kitoblar hamda shariat qoidalari asosida e’lon qilinadi.
Aholi behuda xavotirga tushmasliklari va rasmiy manbalardan keladigan ma’lumotlarni diqqat bilan kuzatib borishlari so‘ralmoqda. Shunday qilib, barcha musulmonlar ramazon oyini toza niyatda kutib olishi va bayramni ham shariat qoidalariga amal qilgan holda nishonlashi kerak.

В Таджикистане праздник Ураза-байрам может быть отмечен 19 марта
В Республике Таджикистан были объявлены новые сообщения о дате окончания священного месяца Рамадан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно последней информации Комитета по делам религии Республики, продолжительность поста в этом году может составить не традиционные 30 дней, а 29 дней на основе расчетов по лунному календарю. Поэтому праздник Ураза-байрам может быть отмечен не 20 марта, как было запланировано изначально, а на день раньше — 19 марта.
Представители ведомства и специалисты связывают эту ситуацию с тонкостями правил лунного календаря. По их словам, поскольку месяцы Ражаб и Шаабан, предшествующие месяцу Рамадан, состояли из 30 дней подряд, то третий месяц обычно завершается через 29 дней — это считается астрономическим законом.
Председатель Совета улемов Таджикистана Саидмукрам Абдулкадырзода также подтвердил эту точку зрения и напомнил, что во многих странах исламского мира Рамадан начался на день раньше. Подводя итог, можно сказать, что большинство исламских стран в этом году ожидают праздник Ид аль-Фитр 19 марта.
Муфтий Таджикистана призвал народ не спешить верить различным слухам и ненадежным источникам. По его словам, официальные решения о дате праздника и окончании месяца поста будут объявляться только на основе научных расчетов и правил шариата.
Население просят не поддаваться напрасным беспокойствам и внимательно следить за информацией из официальных источников. Таким образом, все мусульмане должны встретить месяц Рамадан с чистыми намерениями и отметить праздник, соблюдая правила шариата.