AQSH va Isroil Eronning yadroviy obyektiga kuchli zarba berdi
2026 yil 12 mart kuni Amerika Qo‘shma Shtatlari va Isroil mamlakatlarining birlashgan qurolli kuchlari Eron hududida keng ko‘lamli harbiy operatsiyalarini davom ettirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu jangovar harakatlar asosan Eronning ichki xavfsizlik tizimini va mudofaa imkoniyatlarini zaiflashtirishga qaratilgan edi. Zarbalar mamlakatdagi harbiy tartibni saqlashda hal qiluvchi ahamiyatga ega bo‘lgan Islom inqilobi posbonlari korpusi, Basij muxolif kuchlari va mahalliy politsiya organlariga tegishli asosiy inshootlarga yo‘naltirildi.
Bu voqealar haqida xalqaro tahliliy manbalar to‘liq ma’lumot berib bormoqda. Isroil harbiy kuchlari o‘zining asosiy e’tiborini Parchin shahridagi harbiy bazada joylashgan Taleghan 2 obyektiga qaratdi.
Ushbu muhim joy Eronning yadroviy dasturi rivoji bilan bevosita bog‘liq bo‘lib, oldingi havo hujumidan jarohat olganidan keyin u yerda tiklash va mustahkamlash ishlarini olib borilayotgan edi. Operatsiya doirasida faqat xavfsizlik bazalari emas, balki Eron bo‘ylab joylashgan bir qancha mudofaa sanoati markazlari va aviabazalar ham nishonga olindi.
Xususan, Tehron va Isfahon shaharlarida joylashgan raketa hamda dron ishlab chiqarish zavodlari, shuningdek, Xuziston va Fors viloyatlaridagi taktik aviabazalar kuchli zarba oldi. Ushbu harbiy choralar Eronning kelgusi kunlarda javoban havo hujumlarini amalga oshirish qobiliyatini sezilarli darajada kamaytirishga xizmat qilmoqda.
Davom etayotgan bombardimonlarga javoban Eron tomoni esa qo‘shni Ko‘rfaz davlatlariga qarshi bir qator dron hujumlarini boshlab yubordi. So‘nggi nishonlar qatoriga Dubay shahridagi yirik mehmonxona, Quvaytdagi xalqaro aeroport hamda Bahrayndagi muhim yoqilg‘i omborlari kirdi.
Shu bilan birga, Saudiya Arabistoni harbiy kuchlari havo bo‘shlig‘iga kirib kelayotgan bir nechta dushman dronlarini muvaffaqiyatli ushlab, havo xavfsizligi tizimini saqlab qolishga erishdilar. Vaziyat hozirgacha o‘zining keskinligini saqlab kelmoqda va mintaqadagi tinchlik uchun katta xavf tug‘dirmoqda.

США и Израиль нанесли мощный удар по ядерному объекту Ирана
12 марта 2026 года объединённые вооружённые силы Соединённых Штатов Америки и Израиля продолжили масштабные военные операции на территории Ирана. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти боевые действия были в основном направлены на ослабление внутренней системы безопасности Ирана и его оборонных возможностей. Удары были нанесены по ключевым объектам, принадлежащим Корпусу стражей исламской революции, оппозиционным силам Басидж и местным полицейским органам, которые играют решающую роль в поддержании военного порядка в стране.
Международные аналитические источники предоставляют полную информацию об этих событиях. Вооружённые силы Израиля сосредоточили основное внимание на объекте Талеган 2, расположенном на военной базе в городе Парчин.
Это важное место напрямую связано с развитием ядерной программы Ирана, и после предыдущего авиаудара там проводились работы по восстановлению и укреплению. В рамках операции были поражены не только базы безопасности, но и несколько центров оборонной промышленности и авиабаз, расположенных по всему Ирану.
В частности, заводы по производству ракет и дронов в Тегеране и Исфахане, а также тактические авиабазы в провинциях Хузестан и Фарс получили серьёзные удары. Эти военные меры значительно снижают способность Ирана проводить воздушные атаки в ближайшие дни.
В ответ на продолжающиеся бомбардировки иранская сторона начала серию ударов дронами по соседним странам Персидского залива. В число последних целей вошли крупный отель в Дубае, международный аэропорт в Кувейте и важные топливные склады в Бахрейне.
В то же время вооружённые силы Саудовской Аравии успешно перехватили несколько вражеских дронов, проникших в воздушное пространство, и смогли сохранить систему воздушной безопасности. Ситуация до сих пор остаётся напряжённой и представляет серьёзную угрозу миру в регионе.