Netanyaxu Eron yangi rahbarini o‘ldirish bilan ogohlantirdi
Reuters agentligining so‘nggi xabarlariga ko‘ra, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Xomanaiyni o‘ldirish bilan ogohlantirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu bayonot Isroil rahbarining urush boshlanishidan beri o‘tkazgan birinchi matbuot anjumanida qilindi. Netanyaxu deyarli ikki haftalik kuchli bombardimonlardan so‘ng Eronning oldingi holatidan farq qilayotganini ta’kidladi.
U Isroil qurolli kuchlari Islom inqilobi qo‘riqchilari korpusiga va Basij yarimharbiy tuzilmalariga jiddiy zarbalar yetkazganini e’lon qildi. Jurnalistlar Eronning yangi oliy rahbari va Hizbulloh tashkiloti yetakchisiga qarshi qanday choralar ko‘rilishi haqida savol berganda, bosh vazir aniq javob berdi.
U terrorchi tashkilot rahbarlaridan birortasiga ham hayot sug‘urtasi bermagan bo‘lar ekan. Netanyaxu o‘z rejalari va maqsadlari haqida shoshilinch ma’lumot bermaslikni tanlagan.
Isroil rahbari Eronga qarshi hujumning asosiy maqsadi Tehronning yadroviy va ballistik raketa dasturlaridan kelib chiqayotgan jiddiy tahdidni bartaraf etish ekanini aytdi. Shu bilan birga, Netanyaxu eronlik xalqni norozilik harakatlariga undash va hukumatni ichkaridan ag‘darishga chaqirgan.
U davlat rahbari sifatida qanday choralar ko‘rilayotganini batafsil oshkor qilmaslikni maqsad qildi. Isroil tomoni rejimni ag‘darish uchun optimal sharoitlar yaratmoqda, deb bildirdi.
Biroq Eron xalqi rejimni o‘z kuchiga tushirishi haqida to‘liq ishonch yo‘qligi ham e’tirof qilindi. Netanyaxu xalqqa yordam berish uchun zarur choralarni ko‘rmoqda va bu jarayon davom etganini ta’kidladi.
Ushbu bayonotlar mintaqadagi vaziyatning murakkablashganini va kelajakda yangi voqealar bo‘lish ehtimolini ko‘rsatmoqda.

Нетаньяху предупредил о возможности убийства нового лидера Ирана
Согласно последним сообщениям агентства Reuters, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху предупредил о возможной ликвидации нового высшего лидера Ирана Мохтабы Хомейни. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было сделано на первой пресс-конференции израильского лидера с начала войны. Нетаньяху подчеркнул, что ситуация в Иране после почти двухнедельных интенсивных бомбардировок изменилась.
Он объявил, что вооруженные силы Израилия нанесли серьезные удары по Корпусу стражей исламской революции и полувоенным формированиям Басидж. Когда журналисты спросили о мерах, которые будут приняты против нового высшего лидера Ирана и главы организации «Хезболла», премьер-министр дал четкий ответ.
Он не предоставил страховки жизни ни одному из лидеров террористических организаций. Нетаньяху предпочел не спешить с раскрытием своих планов и целей.
Израильский лидер заявил, что основной целью нападения на Иран является устранение серьезной угрозы, исходящей от ядерных и баллистических ракетных программ Тегерана. При этом Нетаньяху призвал иранский народ к протестным действиям и свержению правительства изнутри.
Он намеренно не стал подробно раскрывать, какие меры принимаются в качестве главы государства. С израильской стороны сообщается о создании оптимальных условий для свержения режима.
Однако было признано, что полной уверенности в том, что иранский народ свергнет режим своими силами, нет. Нетаньяху подчеркнул, что принимаются необходимые меры для помощи народу, и этот процесс продолжается.