Spilberg dunyodagi eng boy shaxslar reytingining yetakchisi bo‘ldi
Amerikalik taniqli rejissyor, ssenariy muallifi va prodyuser Stiven Spilberg dunyodagi eng boy shaxslar reytingining yetakchi o‘rniga chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda xalqaro Forbes nashri ma’lumot berib o‘tdi. Mashhur manbaga ko‘ra, Spilbergning umumiy boyligi yetti milliard bir yuz million dollarga baholanmoqda.
U kino tarixidagi eng katta tijoriy muvaffaqiyatlarni qo‘lga kiritgan rejissyorlardan biri sifatida tan olinadi. Bundan tashqari, u mashhur DreamWorks kinostudiyasining asoschilaridan biri hisoblanadi va bu yirik tashkilotning rivojiga katta hissa qo‘shgan.
Rejissyor o‘zining jahon miqyosida tanilgan blokbaster filmlari tufayli qo‘shimcha daromad manbalariga ega. Masalan, Uchqunlar, Indiana Jones va Yurassic Park kabi asarlar Universal Studios ko‘ngilochar bog‘larida amalga oshiriladigan savdo va xizmat ko‘rsatish tadbirlaridan ham foiz olish huquqini beradi.
Bu uning boyiga boyligini yanada orttirishga yordam beradi. Shuningdek, avvalroq kanadalik mashhur rejissyor Jeyms Kemeron ham milliarderlar qatoriga kirgani haqida xabar berilgan edi.
Akademiya mukofoti sohibi bo‘lgan Kemeronning mol-daromadi bir milliard bir yuz million dollarga teng deb topildi. Ushbu rejissyor Titanik, Tashqi dunyo, Terminatror va Avatar kabi ko‘plab yirik loyihalarni yaratgan.
Ushbu kinolar umumiy hisobda jahon prokatida to‘qqiz milliard dollardan ortiq daromad keltirgan holda, ko‘pchilik tomonidan sevilib qabul qilingan. Kinosoxta sohasidagi bunday yuqori natijalar ularning dunyodagi obro‘sini oshiribgina qolmay, moliyaviy jihatdan ham o‘zlarini mustahkamlashiga imkon berdi.

Спилберг стал лидером рейтинга самых богатых людей мира
Известный американский режиссер, сценарист и продюсер Стивен Спилберг вышел на первое место в рейтинге самых богатых людей мира. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщение об этом распространило международное издание Forbes. Согласно данным авторитетного источника, общее состояние Спилберга оценивается в семь миллиардов сто миллионов долларов.
Он признан одним из режиссеров, добившихся крупнейших коммерческих успехов в истории кино. Кроме того, он является одним из основателей знаменитой киностудии DreamWorks и внес значительный вклад в развитие этой крупной организации.
Режиссер имеет дополнительные источники дохода благодаря своим всемирно известным блокбастерам. Например, такие произведения, как «Спасти рядового Райана», «Индиана Джонс» и «Парк юрского периода», дают ему право на получение процента от продаж товаров и услуг, реализуемых в тематических парках развлечений Universal Studios.
Это еще больше увеличивает его состояние. Ранее также сообщалось, что к числу миллиардеров присоединился известный канадский режиссер Джеймс Кэмерон.
Имущество обладателя премии «Оскар» Кэмерона было оценено в один миллиард сто миллионов долларов. Этот режиссер создал множество крупных проектов, таких как «Титаник», «Аватар», «Чужие» и «Терминатор».
Эти фильмы, собравшие в мировом прокате более девяти миллиардов долларов, получили широкое признание у зрителей. Такие высокие достижения в кинематографе не только повысили их авторитет во всем мире, но и позволили им укрепить свое финансовое положение.