Eron parlamenti Milliy xavfsizlik komissiyasi raisi Ibrohim Aziziy o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida muhim bayonot bilan chiqdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U Eronning Ukrainaga qarshi harbiy choralar ko‘rishiga tayyor ekanligini bildirgan. Aziziyning ta’kidlashicha, Ukraina hozirgi kunda Isroil rejimini dronlar yordamida qo‘llab-quvvatlab, parokandalik harakatlariga aralashayotgani uchun urush jarayoniga bevosita qo‘shilgan deb hisoblaydi.
U Birlashgan Millatlar Tashkiloti Nizomining 51-moddasiga tayanib, Ukrainaning o‘z hududi Eron uchun qonuniy nishonga aylanganligini aytdi. Bu so‘zlar mintaqadagi vaziyat yanada keskinlashishi mumkinligini ko‘rsatmoqda.
Boshqa tomondan, Ukraina Yaqin Sharq mamlakatlari bilan hamkorlikni mustahkamlashga harakat qilmoqda. Ayniqsa, Eron dronlariga qarshi kurashish borasida yangi tadbirlar ko‘rilmoqda.
Sakson mart kuni Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy va mamlakatimiz ekspertlari AQSh harbiy bazalarini himoya qilish uchun maxsus tutuvchi dronlarni Iordaniyaga yuborilganini e’lon qilishdi. Jami o‘n bir ta davlatdan, jumladan Yaqin Sharq mamlakatlari, Amerika Qo‘shma Shtatlari va Yevropa ittifoqiga a’zo ba’zi davlatlardan ham yordam so‘rash to‘g‘risida rasmiy murojaatlar kelib tushgan.
Bu esa xalqaro hamjamiyatning vaziyatga jiddiy qarashini ko‘rsatadi. Shu bilan birga, Eronning o‘zi uzoq vaqtdan beri Rossiyaga Ukrainadagi urushda yordam berib kelmoqda.
Tehron Moskvaga minglab Shahed turidagi zarba beruvchi dronlarni yetkazib bergan. Bundan tashqari, Eron Rossiyaga ushbu dronlarni o‘z hududida ishlab chiqarish uchun zarur texnologiyalar va tajribani ham o‘rgatgan.
Hozirgi kunda ikki davlat o‘rtasidagi harbiy hamkorlik kuchayib, mintaqaviy xavfsizlikka ta’sir ko‘rsatmoqda. Kelajakda vaziyat qanday rivojlanishi va yangi kelishuvlar qabul qilinishi ko‘p jihatdan bu ikki mamlakatning qarorlariga bog‘liq bo‘ladi.

Иран объявил, что может сделать территорию Украины законной целью.
Председатель Комитета по национальной безопасности парламента Ирана Ибрагим Азизи выступил с важным заявлением на своей странице в социальной сети. Об этом сообщает Zamin.uz.
Он сообщил о готовности Ирана принять военные меры против Украины. По словам Азизи, Украина считается непосредственно вовлеченной в военные действия, поскольку на сегодняшний день поддерживает режим Израиля с помощью дронов и участвует в диверсионных операциях.
Ссылаясь на 51-ю статью Устава Организации Объединенных Наций, он заявил, что территория Украины стала законной целью для Ирана. Эти слова указывают на возможное дальнейшее обострение ситуации в регионе.
С другой стороны, Украина стремится укрепить сотрудничество со странами Ближнего Востока. В частности, принимаются новые меры по борьбе с иранскими дронами.
30 марта президент Украины Владимир Зеленский и эксперты нашей страны объявили о направлении в Иорданию специальных перехватывающих дронов для защиты военных баз США. Поступили официальные обращения с просьбой о помощи от одиннадцати государств, включая страны Ближнего Востока, Соединенные Штаты Америки и некоторые государства-члены Европейского союза.
Это свидетельствует о серьезном отношении международного сообщества к ситуации. При этом сам Иран уже давно оказывает помощь России в войне на Украине.
Тегеран поставил Москве тысячи ударных дронов типа «Шахед». Кроме того, Иран передал России необходимые технологии и опыт для производства этих дронов на своей территории.
В настоящее время военное сотрудничество между двумя государствами усиливается и влияет на региональную безопасность. То, как будет развиваться ситуация в будущем и будут ли приняты новые соглашения, во многом зависит от решений этих двух стран.