Yaponiyada benzin yo‘q bo‘lishi Trumpga bog‘lanmoqda
Yaponiyadagi bir nechta benzin quyish shoxobchalarida osilgan oddiy e’lonlar ijtimoiy tarmoqlarda katta shov-shuvga sabab bo‘lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu shoxobchalarda "Benzin yo‘q, Trampga rahmat ayting" degan mazmundagi yozuvlar paydo bo‘lgan. Birinchi qarashda bu shunchaki oddiy norozilik bilan bog‘liqdek tuyulsa-da, haqiqatda buning ortida jiddiy geosiyosiy va iqtisodiy omillar yashiringan.
Ma’lumki, Yaponiya o‘z hududida boy neft zaxiralariga ega emas. Shu sababli u o‘zining neft mahsulotlarining asosiy qismini xorijdan import qilishga majbur.
Mamlakat iste’mol qiladigan neftning o‘ndan bir qismi Fors ko‘rfazi davlatlaridan keladi. Bu ro‘yxatda Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari va Qatar kabi yirik neft eksportchilari mavjud.
Eng muhim jihat shundaki, ushbu neftning deyarli barchasi strategik ahamiyatga ega bo‘lgan Hormuz bo‘g‘ozi orqali tashiladi. Mazkur bo‘g‘oz butun dunyo energetika ta’minotida hal qiluvchi nuqta hisoblanadi.
U orqali kuniga millionlab barrel neft o‘tib turadi. Shu sababli, bu hududdagi har qanday keskinlik yoki harbiy xavf global bozorlarga darhol ta’sir ko‘rsatadi.
So‘nggi vaqtlarda Fors ko‘rfazi mintaqasidagi siyosiy taranglik, ayniqsa Amerika Qo‘shma Shtatlari va Eron o‘rtasidagi munosabatlarning keskinlashuvi neft yetkazib berish zanjiriga xavf tug‘dirmoqda. Ayrim tahlilchilar bu holatni sobiq amerika prezidenti Donald Tramp yuritgan siyosat bilan bog‘lashmoqda.
Uning davrida Eronga nisbatan qattiq sanksiyalar joriy etilgani va mintaqadagi bosim oshgani bugungi vaziyatga ma’lum darajada zamin yaratgani ta’kidlanmoqda. Natijada, transport yo‘llarida xavf ortishi, sug‘urta to‘lovlari ko‘payishi va logistikadagi uzilishlar neft narxining keskin oshishiga olib kelmoqda.
Bu esa Yaponiya kabi importga qattiq bog‘liq mamlakatlarda benzin taqchilligi yoki narxlar oshishiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri sabab bo‘ladi. Yaponiyadagi oddiy bir e’lon ortida global energetika xavfsizligi, geosiyosiy qarama-qarshiliklar va iqtisodiy bog‘liqlik kabi murakkab jarayonlar mujassam.
Bu holat esa dunyodagi barqarorlik qanchalik nozik ekanini va kichik o‘zgarishlar ham xalqaro miqyosda qanday katta oqibatlarga olib kelishi mumkinligini yana bir bor namoyon etmoqda.

В Японии нехватка бензина связывают с Трампом
Обычные объявления, повисшие на нескольких заправках в Японии, вызывают большой резонанс в социальных сетях. Об этом сообщает Zamin.uz.
На этих заправках появились надписи с текстом «Бензина нет, спасибо Трампу». На первый взгляд это может показаться простым проявлением недовольства, однако на самом деле за этим скрываются серьезные геополитические и экономические факторы.
Известно, что Япония не обладает значительными запасами нефти на своей территории. Поэтому она вынуждена импортировать основную часть своих нефтепродуктов из-за рубежа.
Десятая часть потребляемой страной нефти поступает из государств Персидского залива. В этот список входят крупные экспортеры нефти, такие как Саудовская Аравия, Объединенные Арабские Эмираты и Катар.
Самое важное заключается в том, что почти вся эта нефть транспортируется через стратегически важный Ормузский пролив. Данный пролив является критической точкой в мировом энергоснабжении.
Через него ежедневно проходят миллионы баррелей нефти. Поэтому любое обострение или военная угроза в этом регионе немедленно сказываются на глобальных рынках.
В последнее время политическое напряжение в регионе Персидского залива, особенно обострение отношений между США и Ираном, создает угрозу для цепочек поставок нефти. Некоторые аналитики связывают эту ситуацию с политикой, проводимой бывшим президентом США Дональдом Трампом.
Отмечается, что введенные в его правление жесткие санкции против Ирана и усиление давления в регионе создали определенную основу для нынешней ситуации. В результате рост рисков на транспортных путях, увеличение страховых выплат и разрывы в логистике приводят к резкому росту цен на нефть.
Это напрямую вызывает дефицит бензина или рост цен в таких сильно зависимых от импорта странах, как Япония. За обычным объявлением в Японии скрываются сложные процессы: глобальная энергетическая безопасность, геополитические противоречия и экономическая взаимозависимость.
Эта ситуация еще раз демонстрирует, насколько хрупкой является стабильность в мире и как даже небольшие изменения могут привести к серьезным последствиям на международном уровне.