Roskosmos Yer kuni munosabati bilan sayyoraning betakror suratini e'lon qildi
Roskosmos davlat korporatsiyasi Yer kuni munosabati bilan sayyoramizning koinotdan olingan betakror suratini e'lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mazkur tasvir Elektron L nomli beshinchi gidrometeorologik suniy yo'ldosh yordamida suratga olingan. Ushbu surat orqali Yer sayyorasining butun go'zalligi va ulkanligi namoyon bo'lgan.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, bunday yuqori aniqlikdagi tasvirlar Yerning umumiy holatini muntazam kuzatib borishda katta yordam beradi. Shuningdek, ushbu ma'lumotlar iqlim o'zgarishlarini tahlil qilish va ekologik jarayonlarni chuqurroq o'rganishda muhim ahamiyatga ega.
Kosmosdan olingan go'zal kadrlar insoniyatga sayyoramizning naqadar noyob ekanligini va uni asrash bizning asosiy vazifamiz ekanligini yana bir bor eslatadi. Davlat korporatsiyasi tomonidan tarqatilgan xabarda 22 aprelda nishonlanadigan Yer kuni haqida ham to'xtalib o'tilgan.
Mazkur sana ekologik muammolarga jiddiy e'tibor qaratish hamda tabiatni asrash yo'lida barcha odamlarni birlashtirishga xizmat qiluvchi xalqaro bayram hisoblanadi. Sayyoramizni ifloslanishdan himoya qilish va tabiiy boyliklarini saqlab qolish har bir insonning shaxsiy mas'uliyatidir.

Роскосмос опубликовал уникальный снимок планеты к Дню Земли
Госкорпорация «Роскосмос» в связи с Днем Земли опубликовала уникальный снимок нашей планеты из космоса. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное изображение было получено с помощью пятого гидрометеорологического спутника под названием «Электрон-Л». На этом снимке проявилась вся красота и масштаб планеты Земля.
По словам специалистов, такие изображения высокого разрешения оказывают большую помощь в регулярном мониторинге общего состояния Земли. Кроме того, эти данные имеют важное значение для анализа климатических изменений и более глубокого изучения экологических процессов.
Прекрасные кадры из космоса еще раз напоминают человечеству о том, насколько уникальна наша планета и что ее сохранение является нашей главной задачей. В сообщении, распространенном госкорпорацией, также упоминается День Земли, который отмечается 22 апреля.
Эта дата считается международным праздником, призванным привлечь серьезное внимание к экологическим проблемам и объединить всех людей в деле защиты природы. Защита нашей планеты от загрязнения и сохранение ее природных богатств является личной ответственностью каждого человека.
Подобные инициативы направлены на то, чтобы оставить будущим поколениям чистый воздух, прозрачную воду и зеленую природу. А снимки из космоса дают нам понять, что Земля — наш единственный дом во Вселенной.