Dunyoning uchinchi yirik neft iste’molchisi hisoblangan Hindiston 2026-2027-moliyaviy yilning birinchi choragida o‘zining energetika siyosatini sezilarli darajada o‘zgartirdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
Mamlakat Yaqin Sharq mintaqasidan xomashyo sotib olishni keskin kamaytirib, asosiy e’tiborni Rossiya va Lotin Amerikasi bozorlariga qaratdi. Bunday qarorga Yaqin Sharqdagi harbiy mojarolar oqibatida Hurmuz bo‘g‘ozi orqali yuk tashish xavfsizligining yomonlashgani asosiy sabab bo‘ldi.
Natijada Hindiston xavfsizroq va iqtisodiy jihatdan qulayroq bo‘lgan muqobil yo‘nalishlarni tanlashga majbur bo‘ldi. Rossiya neftining bozordagi ulushi rekord darajaga yetdi So‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, 2026-yilning iyun oyida Hindistonga Rossiyadan yetkazib berilgan neft miqdori kuniga 2,64 million barrelni tashkil etib, mutlaq rekord ko‘rsatkichga yetdi.
Bu ko‘rsatkich may oyiga nisbatan qariyb 37 foizga ko‘pdir. Hozirgi vaqtda Hindiston chet eldan sotib olayotgan umumiy neft hajmining deyarli yarmi aynan Rossiya Federatsiyasi hissasiga to‘g‘ri kelmoqda.
Joriy yilning aprel-iyun oylarini qamrab olgan birinchi chorakda Rossiya va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi mamlakatlaridan neft yetkazib berish hajmi 8 foizdan ziyodroqqa oshdi. Agar o‘tgan yilning shu davrida Rossiya neftining Hindiston bozoridagi ulushi 38 foizni tashkil etgan bo‘lsa, ayni paytda bu raqam 41 foizdan oshib ketdi.
Bu holat Hindiston energetika xavfsizligini ta’minlashda shimoliy yo‘nalishning ahamiyati naqadar ortganini ko‘rsatadi. Yaqin Sharqdan yetkazib berish hajmi kamaymoqda Mintaqadagi beqarorlik va Hurmuz bo‘g‘ozidagi transport cheklovlari Yaqin Sharq davlatlarining Hindiston bozoridagi mavqeyiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi.
Birinchi chorak yakunlariga ko‘ra, ushbu mintaqadan neft importi 27 foizga qisqarib, kunlik hajm 1,55 million barrelga tushib qoldi. Yaqin Sharq yetkazib beruvchilarining bozordagi ulushi bir yil ichida 41 foizdan 31 foizgacha pasaydi.
Xavfsizlik chorasi sifatida Hindiston hatto Saudiya Arabistonidan neft sotib olishda ham yo‘nalishlarni o‘zgartirdi. Iyun oyida ushbu mamlakatdan xarid qilingan xomashyoning asosiy qismi xavfli bo‘g‘ozni aylanib o‘tish maqsadida Yanbu porti orqali tashildi.
Shu bilan birga, Hindiston korxonalari Yaqin Sharqdagi uzilishlar o‘rnini to‘ldirish uchun Braziliya, Venesuela va Angola kabi davlatlardan og‘ir navli neft xarid qilishni sezilarli darajada ko‘paytirdi. Bu qadamlar mamlakat iqtisodiyotining barqarorligini ta’minlash va xomashyo manbalarini diversifikatsiya qilishga xizmat qilmoqda.
[miniposter=web-300]Hindistonda gidrotexnik tunnel portlashi oqibatida o'n ikki ishchi halok bo'ldi[/miniposter]
Hindistonda gidrotexnik tunnel portlashi oqibatida o'n ikki ishchi halok bo'ldi
Hindistonning shimoli-sharqida joylashgan Sikkim shtatida qurilayotgan gidrotexnik tunnelda kuchli portlash sodir bo‘ldi. Bu haqda One.uz xabar beradi. Fojia oqibatida kamida 12 nafar ishchi
[miniposter=web-300]Turkiya mehmonxonasida rossiyalik sayyohlar ommaviy zaharlangani yuzasidan surishtiruv boshlandi[/miniposter]
Turkiya mehmonxonasida rossiyalik sayyohlar ommaviy zaharlangani yuzasidan surishtiruv boshlandi
Turkiyaning Alanya shahridagi besh yulduzli mehmonxonalardan birida rossiyalik sayyohlar ommaviy ravishda kasallangani yuzasidan rasmiy surishtiruv ishlari boshlandi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
[miniposter=web-300]Rossiya Xarkovdagi qishloqni egalladi va Ukraina bosh qo‘mondoni almashdi[/miniposter]
Rossiya Xarkovdagi qishloqni egalladi va Ukraina bosh qo‘mondoni almashdi
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi qurolli to‘qnashuvlar keskin pallaga kirgan bir vaqtda, front chizig‘ida va Ukraina harbiy rahbariyatida muhim o‘zgarishlar yuz berdi. Bu haqda One.uz xabar beradi.
[miniposter=web-300]Janubiy Koreyada shirinlikka chumoli qo'shgan oshpaz qamalishi mumkin[/miniposter]
Janubiy Koreyada shirinlikka chumoli qo'shgan oshpaz qamalishi mumkin
Janubiy Koreyada dunyoga mashhur Michelin yulduziga ega restoran egasi shirinliklarni tirik chumolilar bilan bezatgani uchun jinoiy javobgarlikka tortilishi kutilmoqda. Bu haqda One.uz xabar beradi.
[miniposter=web-300]Avgust oyida havo harorati kutilganidan biroz yuqori bo'ladi[/miniposter]
Avgust oyida havo harorati kutilganidan biroz yuqori bo'ladi
Avgust oyida ob-havo sharoitlari iqlimiy me’yorlardan sezilarli darajada chetlashishi, haroratning keskin o‘zgarishi hamda kuchli yog‘ingarchiliklar bilan tavsiflanishi kutilmoqda. Bu haqda One.uz

Индия отказалась от ближневосточной нефти и перешла на российский рынок
Индия, являющаяся третьим по величине потребителем нефти в мире, существенно изменила свою энергетическую политику в первом квартале 2026-2027 финансового года. Об этом сообщает One.uz
Страна резко сократила закупки сырья на Ближнем Востоке, сосредоточив основное внимание на рынках России и Латинской Америки. Основной причиной такого решения стало ухудшение безопасности транспортировки грузов через Ормузский пролив в результате военных конфликтов на Ближнем Востоке.
В результате Индия была вынуждена выбрать альтернативные направления, которые оказались более безопасными и экономически выгодными. Доля российской нефти на рынке достигла рекордного уровня Согласно последним данным, в июне 2026 года объем поставок нефти из России в Индию составил 2,64 миллиона баррелей в сутки, что стало абсолютным рекордом.
Этот показатель почти на 37 процентов выше, чем в мае. В настоящее время почти половина общего объема нефти, покупаемой Индией за рубежом, приходится именно на Федерацию России.
В первом квартале, охватывающем период с апреля по июнь текущего года, объем поставок нефти из России и стран Содружества Независимых Государств увеличился более чем на 8 процентов. Если в этот же период прошлого года доля российской нефти на индийском рынке составляла 38 процентов, то сейчас этот показатель превысил 41 процент.
Это свидетельствует о том, насколько возросла важность северного направления в обеспечении энергетической безопасности Индии. Объем поставок с Ближнего Востока снижается Нестабильность в регионе и транспортные ограничения в Ормузском проливе негативно повлияли на позиции стран Ближнего Востока на индийском рынке.
По итогам первого квартала импорт нефти из этого региона сократился на 27 процентов, а суточный объем упал до 1,55 миллиона баррелей. Доля ближневосточных поставщиков на рынке за год снизилась с 41 процента до 31 процента.
В качестве меры безопасности Индия даже изменила маршруты при закупках нефти у Саудовской Аравии. В июне основная часть сырья, закупленного у этой страны, была отгружена через порт Янбу с целью обхода опасного пролива.
В то же время индийские компании значительно увеличили закупки тяжелой нефти у таких стран, как Бразилия, Венесуэла и Ангола, чтобы компенсировать перебои на Ближнем Востоке. Эти шаги способствуют обеспечению стабильности экономики страны и диверсификации источников сырья.