To‘qayev AQSH boj soliqlariga muloqot taklif qildi
Qozog‘iston prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayev Amerika Qo‘shma Shtatlari rahbari Donald Tramp tomonidan mamlakat tovarlariga 25 foizlik boj soliqlarini joriy etish qaroriga rasmiy javob berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Prezident matbuot xizmati tarqatgan bayonotda To‘qayev Qozog‘iston AQSHning uzoq yillik ishonchli savdo va investitsiya hamkorlaridan biri ekanligini ta’kidlab, ikki davlat o‘rtasidagi savdo munosabatlari shaffof, barqaror va o‘zaro manfaatli asosda rivojlanishi zarurligini qayd etdi. To‘qayev bu masalani muloqot orqali kelishilgan va oqilona yechim topish tarafdori ekanini bildirdi.
U AQSH bilan ochiq va amaliy muzokaralarni davom ettirishga tayyorligini ma’lum qildi. Davlat rahbari ikki tomonlama savdo nizolarini murosaga asoslangan yondashuvlar orqali hal qilish mumkinligiga ishonch bildirgan.
Avvalroq, 7 iyul kuni AQSH prezidenti Donald Tramp xalqaro yetakchilarga maktub yo‘llab, 1 avgustdan boshlab boj soliqlarini keskin oshirish rejalashtirilayotganini ma’lum qilgan edi. Ushbu xatda Qozog‘iston mahsulotlariga 25 foizlik qo‘shimcha tarif joriy etilishi haqida ham so‘z bor edi.
Shundan so‘ng, Qozog‘iston Savdo vazirligi Oq Uyga aniq va asosli takliflar yuborganini ma’lum qildi. Vazirlik vakilining ta’kidlashicha, yangi tariflar mamlakatning AQSHga eksport qiladigan mahsulotlarining 95 foiziga ta’sir qilmaydi.
Ayniqsa, neft, uran, ferroqotishmalar, tantal, kumush va titan kabi asosiy eksport tovarlari bojdan mustasno qilingan. Bu holat Qozog‘istonning tashqi iqtisodiy siyosatda muvozanatni saqlashga intilishini ko‘rsatadi.
Mas’ullar ikki tomonlama munosabatlarda qarama-qarshilik yuzaga kelmasligi va strategik sheriklik izchil davom etishi uchun diplomatik choralar ko‘rilishini ta’kidlamoqda. Xalqaro munosabatlar mutaxassislari AQSHning boj siyosatini qayta ko‘rib chiqish jarayonining bir qismi sifatida bu voqeani baholamoqda.

Токаев предложил США обсудить тарифы на импорт
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев официально ответил на решение президента США Дональда Трампа о введении 25-процентных тарифов на товары страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
В заявлении, распространенном пресс-службой президента, Токаев подчеркнул, что Казахстан является одним из долгосрочных надежных торговых и инвестиционных партнеров США, и отметил необходимость развития торговых отношений между двумя странами на прозрачной, стабильной и взаимовыгодной основе. Токаев заявил, что он сторонник поиска согласованного и разумного решения этого вопроса через диалог.
Он сообщил о готовности продолжить открытые и практические переговоры с США. Глава государства выразил уверенность, что двусторонние торговые споры могут быть разрешены на основе компромиссных подходов.
Ранее, 7 июля, президент США Дональд Трамп отправил письмо международным лидерам, в котором сообщил о планах резкого увеличения тарифов с 1 августа. В этом письме также упоминалось о введении 25-процентного дополнительного тарифа на казахстанские товары.
После этого Министерство торговли Казахстана сообщило о направлении четких и обоснованных предложений в Белый дом. По словам представителя министерства, новые тарифы не повлияют на 95 процентов товаров, экспортируемых страной в США.
В частности, основные экспортные товары, такие как нефть, уран, ферросплавы, тантал, серебро и титан, были освобождены от пошлин. Эта ситуация демонстрирует стремление Казахстана сохранить баланс в своей внешнеэкономической политике.
Ответственные лица подчеркивают необходимость принятия дипломатических мер, чтобы избежать конфликтов в двусторонних отношениях и обеспечить последовательное развитие стратегического партнерства. Эксперты в области международных отношений оценивают это событие как часть процесса пересмотра тарифной политики США.