Yaqin Sharq osmoni yana xavf ostida qolmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Isroil armiyasi Damashq markaziga yangi zarbalar berdi. Bu holat AQSh ma’muriyatida xavotir uyg‘otdi va harbiy harakatlarni to‘xtatishga chaqirildi.
Axios.com sayti xabariga ko‘ra, 16 iyul kuni Tramp ma’muriyati Isroil hukumatiga murojaat qilib, Suriyaga nisbatan havo hujumlarini to‘xtatishni hamda Damashq bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muloqotni yo‘lga qo‘yishni tavsiya qildi. Jurnalist Barak Ravid o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida bu ma’lumotni e’lon qildi.
Unga ko‘ra, bu talab Isroil tomonidan amalga oshirilgan so‘nggi zarbalardan oldin yoki keyin bildirildi, aniq ma’lumot yo‘q. Ayni paytda mintaqadagi vaziyat juda keskinlashgan.
15 iyul kuni Isroil armiyasi Suriyadagi zirhli texnikalarga hujum qilgan bo‘lsa, 16 iyul kuni zarbalar yanada kuchaydi. Suriya Qurolli Kuchlari Bosh shtabi binosi va prezident saroyi yaqinidagi harbiy obyektlar nishonga olindi.
Shu bilan birga, As-Suvayda viloyatida Suriya hukumat kuchlari va druz jamoasining himoyasi kuchaytirildi. Isroil rasmiylari bu harbiy zarbalarni aynan shu himoyani neytrallashtirish maqsadida amalga oshirilgan deb ta’riflamoqda.
Vashingtonda bu holat jiddiy xavotirga sabab bo‘lmoqda. AQSh Davlat kotibi Marko Rubio bergan bayonotda Amerika tomoni mojaro tomonlari bilan faol diplomatik muloqot olib borayotgani ta’kidlandi.
Uning fikricha, vaziyat nazoratdan chiqishi mumkin va ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri muloqot yo‘lga qo‘yilishi eng oqilona yechimdir. Tahlilchilarning fikricha, agar harbiy to‘qnashuvlar davom etsa, butun mintaqada yangi mojaro boshlanishi ehtimoli yuqori.
Chunki har bir yangi hujum nafaqat ikki davlat, balki ularning xalqaro ittifoqchilari o‘rtasidagi munosabatlarga ham salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Yaqin kunlarda mintaqada diplomatik faollik oshmoqda.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti va Yevropa Ittifoqining diplomatlari ham mojaroni hal qilish bo‘yicha shaxsiy muloqotlarga tayyor ekanliklarini bildirdi. Shu sababli, Yaqin Sharqdagi har bir zarba nafaqat harbiy, balki geosiyosiy muvozanatlarni ham o‘zgartirmoqda.

Израиль нанес новые удары по Дамаску, США обеспокоены
Израильская армия нанесла новые удары по центру Дамаска. Эта ситуация вызвала беспокойство в администрации США и призыв к прекращению военных действий.
Согласно сообщению Axios.com, 16 июля администрация Трампа обратилась к правительству Израиля с рекомендацией прекратить воздушные удары по Сирии и наладить прямой диалог с Дамаском. Журналист Барак Равид опубликовал эту информацию на своей странице в социальных сетях.
По его словам, этот запрос был сделан до или после последних ударов, проведенных Израилем, точной информации нет. В настоящее время ситуация в регионе значительно обострилась.
15 июля израильская армия атаковала бронетехнику в Сирии, а 16 июля удары усилились. Целями стали здания Генерального штаба Сирийских вооруженных сил и военные объекты рядом с президентским дворцом.
В то же время в провинции Ас-Сувейда усилили защиту правительственных сил Сирии и общины друзов. Израильские официальные лица описывают эти военные удары как направленные именно на нейтрализацию этой защиты.
В Вашингтоне эта ситуация вызывает серьезное беспокойство. В заявлении госсекретаря США Марко Рубио подчеркивается, что американская сторона активно ведет дипломатический диалог с участниками конфликта.
По его мнению, ситуация может выйти из-под контроля, и налаживание прямого диалога между двумя государствами является наиболее разумным решением. По мнению аналитиков, если военные столкновения продолжатся, вероятность начала нового конфликта во всем регионе высока.
Поскольку каждое новое нападение негативно сказывается не только на отношениях между двумя государствами, но и на отношениях с их международными союзниками. В ближайшие дни в регионе наблюдается рост дипломатической активности.
Дипломаты Организации Объединенных Наций и Европейского Союза также заявили о готовности к личным переговорам по разрешению конфликта. Поэтому каждый удар на Ближнем Востоке меняет не только военные, но и геополитические балансы.
Теперь все внимание сосредоточено на следующих действиях Израиля и уровне дипломатического давления со стороны Вашингтона