AQSh sobiq prezidenti Donald Tramp steyblkoinlar bilan bog‘liq yangi qonunni imzoladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonun kriptovalyutaga bog‘langan steyblkoinlarning muomalasini tartibga solishni maqsad qilib qo‘yadi va ularni moliyaviy tizimning rasmiy qismi sifatida tan oladi. Qonunga muvofiq, steyblkoinlarni chiqarish huquqi faqat moliyaviy institutlarga beriladi va bu jarayon Federal zaxira tizimi tomonidan nazorat qilinadi.
Bu tartib kriptoaktivlardan foydalanish bilan bog‘liq xavflarni kamaytirishga xizmat qiladi. Yangi qonun kriptovalyuta bozorida aniqlik va ishonchni oshirish, shuningdek, innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
Mutaxassislar fikricha, ushbu qonun AQShni kriptovalyuta sohasida yetakchi davlatga aylantirish imkonini beradi. Bu o‘z navbatida moliyaviy texnologiyalar sohasida yangi imkoniyatlarni yaratadi hamda investitsiyalarni jalb qilishga yordam beradi.
Qonunning qabul qilinishi bilan birga, moliyaviy tizimda raqamli valyutalarning o‘rni kuchayadi va ularning qonuniyligi mustahkamlanadi. Bu esa bozorda ishtirokchilarning huquqiy himoyasini ta’minlaydi hamda moliyaviy barqarorlikni oshiradi.

В США принят закон, регулирующий стейблкоины
Бывший президент США Дональд Трамп подписал новый закон, связанный со стейблкоинами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный закон направлен на регулирование обращения стейблкоинов, привязанных к криптовалюте, и признает их официальной частью финансовой системы. Согласно закону, право на выпуск стейблкоинов предоставляется только финансовым институтам, и этот процесс контролируется Федеральной резервной системой.
Это регулирование служит для снижения рисков, связанных с использованием криптоактивов. Новый закон направлен на повышение ясности и доверия на рынке криптовалют, а также на поддержку инновационных проектов.
По мнению экспертов, этот закон позволит США стать ведущей страной в области криптовалют. Это, в свою очередь, создаст новые возможности в сфере финансовых технологий и поможет привлечь инвестиции.
С принятием закона возрастает роль цифровых валют в финансовой системе, и их легитимность укрепляется. Это обеспечит правовую защиту участников рынка и повысит финансовую стабильность.