O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026-yil 18-martdan boshlab amal qiladigan xorijiy valyutalarning so‘mga nisbatan yangi kurslarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangilanishda asosiy xalqaro valyutalarning ko‘pchiligida qiymat oshishi kuzatildi. Masalan, AQSH dollari kursi 37,79 so‘mga qimmatlab, 12 129,01 so‘mga yetdi.
Shuningdek, Yevro kursi ham sezilarli darajada ko‘tarildi. Yevro 124,53 so‘mga oshib, 13 968,98 so‘mni tashkil qildi.
Boshqa valyutalarda ham o‘zgarishlar mavjud. Britaniya funt sterlingi 156,8 so‘mga qimmatlab, 16 175,25 so‘mga ko‘tarildi.
Shveytsariya franki 98,65 so‘mga oshib, 15 415,62 so‘mga yetdi. Xitoy yuani 1 761,17 so‘mga teng bo‘lib, 7,85 so‘mga qimmatlashdi.
Yaponiya iyenasi esa 76,22 so‘mni tashkil qilib, 0,33 so‘mga oshdi. Faqat Rossiya rubli kursida pasayish kuzatildi.
Rubl 1,17 so‘mga arzonlashib, 147,99 so‘mga tushdi. Markaziy bank ushbu kurslarni valyuta operatsiyalari, buxgalteriya hisobi va boshqa to‘lovlar uchun belgiladi.
Shu tariqa, asosiy valyutalarning ko‘pchiligi so‘mga nisbatan qimmatlashgan bo‘lsa, faqat Rossiya rubli qiymati biroz pasaydi. Bu o‘zgarishlar ichki va tashqi iqtisodiy holatga bog‘liq bo‘lib, kelajakdagi moliyaviy operatsiyalarda hisobga olinadi.
Markaziy bank tomonidan e’lon qilingan yangi kurslar valyuta bozorining hozirgi holatini aks ettiradi.
O'zbekistonning tashqi savdo aylanmasi olti oyda 41 milliard dollarga yetdi
O‘zbekistonning tashqi savdo aylanmasi 2026-yilning birinchi yarmida 41 milliard AQSH dollariga yetdi. Mamlakatning tashqi iqtisodiy faoliyati o‘tgan yilning mos
IqtisodiyotBugun, 00:35
O'zbekistonda qurilish ishlari hajmi olti oyda 192 trillion so'mga yetdi
IqtisodiyotKecha, 23:34
Markaziy bank dollarning so'mga nisbatan yangi qiymatini belgiladi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026-yil 3-avgust kunidan boshlab amal qiladigan xorijiy valyutalarning so‘mga nisbatan yangi qiymatlarini belgiladi. Mazkur
Iqtisodiyot00:32, 01-08-2026
Xorijiy texnologiya kompaniyalari O'zbekiston budjetiga rekord darajada soliq to'ladi
O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyoti jadal sur’atlar bilan rivojlanib, xalqaro texnologiya kompaniyalari tomonidan to‘lanayotgan soliqlar hajmi keskin oshib bormoqda.
Iqtisodiyot23:34, 31-07-2026
O‘zbekistonda dollar kursi 31-iyul kuni sezilarli darajada pasayishi kutilmoqda
O‘zbekiston moliya bozorida 31-iyul kuni Amerika dollari kursi sezilarli darajada pasayishi kutilmoqda. Xususan, valyuta qiymati o‘tgan kungi ko‘rsatkichlarga nisbatan
Iqtisodiyot02:45, 31-07-2026
Markaziy bank dollarning yangi kursini e’lon qildi
O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026-yil 31-iyul kunidan boshlab amal qiladigan xorijiy valyutalarning so‘mga nisbatan yangi qiymatlarini belgiladi. Yangilangan

Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые курсы иностранных валют по отношению к суму, которые вступят в силу с 18 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом обновлении наблюдается повышение стоимости большинства основных международных валют. Например, курс доллара США вырос на 37,79 сума и достиг 12 129,01 сума.
Также курс евро значительно повысился. Евро подорожал на 124,53 сума и составил 13 968,98 сума.
В других валютах также произошли изменения. Фунт стерлингов Великобритании подорожал на 156,8 сума и поднялся до 16 175,25 сума.
Швейцарский франк вырос на 98,65 сума и достиг 15 415,62 сума. Китайский юань составил 1 761,17 сума, подорожав на 7,85 сума.
Японская иена составила 76,22 сума, увеличившись на 0,33 сума. Только курс российского рубля снизился.
Рубль подешевел на 1,17 сума и опустился до 147,99 сума. Центральный банк установил эти курсы для валютных операций, бухгалтерского учета и других платежей.
Таким образом, большинство основных валют подорожали по отношению к суму, а стоимость российского рубля немного снизилась. Эти изменения связаны с внутренним и внешним экономическим положением и будут учитываться в будущих финансовых операциях.
Новые курсы, объявленные Центральным банком, отражают текущее состояние валютного рынка.
<img src="https://cdn.uzdaily.uz/2024/07/31/1722397864_1.webp" alt="Dollar kursi" />
В Узбекистане ожидается значительное снижение курса доллара 31 июля
<img src="https://cdn.uzdaily.uz/2024/07/31/1722397864_1.webp" alt="Dollar kursi" /> В Узбекистане ожидается значительное снижение курса доллара 31 июля
На финансовом рынке Узбекистана 31 июля ожидается значительное снижение курса американского доллара.uz. В частности, прогнозируется, что стоимость валюты снизится в среднем на
Экономика02:45, 31-07-2026
Центральный банк объявил новый курс доллара
Центральный банк Республики Узбекистан установил новые курсы иностранных валют к суму, вступающие в силу с 31 июля 2026 года.uz. Согласно обновленным данным, курс доллара США
Экономика01:30, 31-07-2026
В Узбекистане предложили отменить кэшбэк и ввести новые налоги
Институ:1 ( 1 1kaing--ing andb 1ing anding ('sing (1 1 --<-<< a<m1 1m1 1x11 1 un[ < 1 and<1 12 1 <1 1 1111 11 1111-1 < 2 2p<<(<<<<2 1 1111111,1'11-( 1111'1-'_('-@,m -_1-(
Экономика00:49, 31-07-2026
В Узбекистане курс доллара 30 июля немного снизился
На финансовом рынке Узбекистана 30 июля наблюдается небольшое снижение курса американского доллара.uz. Согласно аналитике экспертов, в этот день ожидается снижение стоимости
Экономика01:37, 30-07-2026
В узбекских банках курс доллара в среднем вырос на 61 сум
На финансовом рынке Узбекистана наблюдается повышение стоимости доллара США по отношению к национальной валюте.uz. В частности, с 29 июля ожидается повышение курса доллара в