Xorazmda giyohvand moddalar sotuvchilari ushlangan
Xorazm viloyati IIB matbuot xizmati xabariga ko‘ra, giyohvand moddalar savdosiga aloqador shaxslar ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan bir nechta maxsus operativ tadbirlar o‘tkazildi. Jumladan, Urganch shahrida yashovchi, 1984 yilda tug‘ilgan fuqaroning uyida o‘tkazilgan ko‘zdan kechirishda gaz pechi ichida 5,12 gramm giyohvand modda – geroin yashirilgani aniqlangan.
Ushbu modda keyinchalik sotish maqsadida saqlanganligi qayd etildi. Shuningdek, Xazarasp tumanida “Damas” rusumli avtomobil to‘xtatilib, unda yo‘lovchi sifatida bo‘lgan, 2005 yilda tug‘ilgan Yangiariq tumani fuqarasining sumkasidan 15,7 gramm sintetik giyohvand modda – mefedron topilgan.
Bundan tashqari, Xazarasp tumanida yashovchi, 1969 yilda tug‘ilgan va ilgari firibgarlikda sudlangan shaxs giyohvand moddani sotayotgan vaqtida ushlangan. U 10 gramm opiyni 3,5 million so‘mga sotayotganida qo‘lga olingan.
Uyida o‘tkazilgan tintuvda yana 300 gramm opiy topilgan. Hamma holatlarda O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va boshqa harakatlar, ularni sotish maqsadida amalga oshirilgan harakatlar” moddasi bo‘yicha jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan.

В Хорезме задержаны наркоторговцы
По сообщению пресс-службы МВД Хорезмской области, задержаны лица, связанные с торговлей наркотиками. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел проведено несколько специальных оперативных мероприятий. В частности, в ходе обыска дома гражданина, родившегося в 1984 году и проживающего в городе Ургенч, было обнаружено 5,12 грамма наркотического вещества – героина, спрятанного в газовой плите.
Указанное вещество было зафиксировано как хранящееся с целью продажи. Также в Хазараспском районе была остановлена автомашина марки "Дамас", в которой у пассажира, гражданина района Янгиарык, родившегося в 2005 году, в сумке было найдено 15,7 грамма синтетического наркотика – мефедрон.
Кроме того, в Хазараспском районе был задержан гражданин, родившийся в 1969 году и ранее судимый за мошенничество, во время продажи наркотиков. Он был пойман с 10 граммами опия, которые он продавал за 3,5 миллиона сумов.
При обыске у него дома было найдено еще 300 граммов опия. Во всех случаях возбуждены уголовные дела по статье Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Незаконное производство, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, совершенные с целью их продажи".