Qashqadaryo viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, firibgar ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Qashqadaryo viloyati Shahrisabz shahrining Zingiron mahallasida yashovchi shaxs 1600 AQSh dollari miqdorida pul olgan paytda qo‘lga olindi.
Ushbu pul evaziga firibgar navbatdagi mijozga Umra safarini tashkil qilishni va’da qilgan. Biroq, u sayyohlik firmasi xodimi emas va bunday safarlarni tashkil etishga ruxsatga ega emas.
Ichki ishlar xodimlari firibgarning jinoyatini dalillash maqsadida “nazorat xaridi” o‘tkazishdi. Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” moddasi bo‘yicha jinoiy ish qo‘zg‘atildi.

В Кашкадарье задержан человек, который мошенничал с поездками на Умру
По информации пресс-службы управления внутренних дел Кашкадарьинской области, мошенник был задержан. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел была проведена специальная оперативная акция. В ходе мероприятия был задержан человек, проживающий в махалле Зингирон города Шахрисабз, когда он получил 1600 долларов США.
За эти деньги мошенник пообещал организовать поездку в Умру для следующего клиента. Однако он не является сотрудником туристической фирмы и не имеет разрешения на организацию таких поездок.
Сотрудники внутренних дел провели "контрольную закупку" с целью документирования преступления мошенника. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Мошенничество" Уголовного кодекса Республики Узбекистан.