Shahrisabz shahar boshqarmasi xodimlari va ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda o‘tkazilgan maxsus operativ tadbir davomida yashirin alkogol ishlab chiqarish sexi aniqlanganligi haqida Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati xabar berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tekshiruv jarayonida “Kushhona” mahallasida yashovchi fuqaro o‘z uyida noqonuniy alkogol mahsulotlarini tayyorlab kelayotgani ma’lum bo‘ldi. Ushbu shaxs alkogol mahsulotlarini qo‘l mehnati bilan ishlab, soxta aksiz markalaridan foydalangan.
Uyda o‘tkazilgan ko‘zdan kechirishda 1717 dona sotuvga tayyor alkogol idishlari, 25 litr etil spirt, 6400 dona soxta aksiz markalari hamda ishlab chiqarishga zarur boshqa materiallar aniqlangan. Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Soxta pul, aksiz markalari yoki qimmatli qog‘ozlar ishlab chiqarish va sotish” hamda “Etil spirt, alkogol va tamaki mahsulotlarini noqonuniy ishlab chiqarish yoki aylanmasi” moddalariga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Bu kabi jinoyatlar qonun oldida qattiq javobgarlikka tortilishi ta’kidlanmoqda. Tegishli organlar tomonidan jinoyatchilikning oldini olish va qonun buzilishlarning oldini olish bo‘yicha chora-tadbirlar davom ettirilmoqda.
Alkogol mahsulotlarini noqonuniy ishlab chiqarish va sotishning oldini olish uchun barcha fuqarolarning xabardorligi va faolligi muhim ahamiyatga ega.

В Шахрисабзе был раскрыт скрытый алкогольный цех
Сотрудники управления города Шахрисабз и органов внутренних дел в ходе специальной оперативной мероприятия совместно выявили подпольное производство алкоголя, о чем сообщила пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе проверки стало известно, что гражданин, проживающий в махалле «Кушхона», незаконно производил алкогольные изделия у себя дома. Этот человек производил алкогольные продукты вручную и использовал поддельные акцизные марки.
При проведении обыска в доме было обнаружено 1717 единиц готовой алкогольной продукции, 25 литров этилового спирта, 6400 поддельных акцизных марок, а также другие необходимые материалы для производства. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан «Производство и продажа поддельных денег, акцизных марок или ценных бумаг» и «Незаконное производство или оборот этилового спирта, алкоголя и табачных изделий».
Подчеркивается, что такие преступления влекут за собой строгую ответственность перед законом. Соответствующие органы продолжают принимать меры по предотвращению преступности и нарушений закона.
Для предотвращения незаконного производства и продажи алкогольной продукции важное значение имеет информированность и активность всех граждан.