Noqonuniy lazerlar uchun qattiq jarimalar joriy qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi ikkinchi o‘qishda portativ lazer nurlarini noqonuniy olib kirish, ishlab chiqarish, saqlash va foydalanishga nisbatan jiddiy jarimalarni belgilovchi qonun loyihasini ma’qulladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu qonun loyihasi mamlakat hududida lazerlar noqonuniy aylanmasining ko‘payishi sababli ishlab chiqilgan. Bunday harakatlar fuqarolarning hayoti va sog‘lig‘iga, havo kemalarining xavfsizligiga hamda jamoat tartibiga katta xavf tug‘diradi.
O‘zbekiston Respublikasining ma’muriy javobgarlik kodeksiga kiritilgan yangi o‘zgartirishlarga ko‘ra, huquqbuzarlik turiga va uning jamoat xavfiga bog‘liqligiga qarab quyidagi jarimalar belgilandi: lazer nurlaridan noqonuniy foydalanish uchun 15 dan 25 bazaviy hisoblash miqdorigacha, ya’ni 6,1 dan 10,3 million so‘mgacha jarima; ularni ishlab chiqarish, tayyorlash va saqlash uchun 15 dan 30 bazaviy hisoblash miqdorigacha, ya’ni 6,1 dan 12,3 million so‘mgacha jarima; O‘zbekiston hududiga noqonuniy olib kirish uchun esa 25 dan 50 bazaviy hisoblash miqdorigacha, ya’ni 10,3 dan 20,6 million so‘mgacha jarima qo‘llaniladi. Mazkur qonun loyihasining qabul qilinishi lazer qurilmalarining nazoratsiz ishlatilishi muammosining jiddiyligini ko‘rsatadi.
Ayniqsa, yuqori quvvatli portativ lazerlar inson ko‘ziga qayta tiklanmas zarar yetkazishi, havo kemalari uchuvchilarining diqqatini chalg‘itishi va shu sababli parvoz xavfsizligiga tahdid solishi mumkin. Bundan tashqari, bunday qurilmalar jamoat tartibini buzish yoki jinoyat maqsadlarida ishlatilishi ehtimoli mavjud.
Katta jarimalarni joriy etish ushbu huquqbuzarliklarni oldini olish va ularning takrorlanishini kamaytirish uchun samarali mexanizm yaratishni maqsad qilgan. Bu esa, o‘z navbatida, noqonuniy lazer aylanmasi bilan bog‘liq hodisalarni kamaytirishga va mamlakatda jamoat xavfsizligini oshirishga yordam beradi.

Введены строгие штрафы за незаконные лазеры
Олий Мажлис Республики Узбекистан одобрил законопроект, устанавливающий серьезные штрафы за незаконный ввоз, производство, хранение и использование портативных лазерных лучей на втором чтении. Об этом сообщает Upl.uz.
Данный законопроект разработан в связи с увеличением незаконного оборота лазеров на территории страны. Такие действия представляют собой серьезную угрозу для жизни и здоровья граждан, безопасности воздушных судов и общественного порядка.
Согласно новым изменениям, внесенным в Кодекс об административной ответственности Республики Узбекистан, в зависимости от типа правонарушения и его общественной опасности установлены следующие штрафы: за незаконное использование лазерных лучей — от 15 до 25 базовых расчетных величин, то есть от 6,1 до 10,3 миллиона сум; за их производство, подготовку и хранение — от 15 до 30 базовых расчетных величин, то есть от 6,1 до 12,3 миллиона сум; за незаконный ввоз на территорию Узбекистана — от 25 до 50 базовых расчетных величин, то есть от 10,3 до 20,6 миллиона сум. Принятие данного законопроекта подчеркивает серьезность проблемы бесконтрольного использования лазерных устройств.
В частности, высокомощные портативные лазеры могут причинить непоправимый вред человеческому глазу, отвлекать внимание пилотов воздушных судов и, таким образом, угрожать безопасности полетов. Кроме того, существует вероятность использования таких устройств для нарушения общественного порядка или в преступных целях.
Введение крупных штрафов направлено на создание эффективного механизма предотвращения этих правонарушений и снижения их повторяемости. Это, в свою очередь, поможет сократить случаи, связанные с незаконным оборотом лазеров, и повысить общественную безопасность в стране.