Samarkand viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, noqonuniy giyohvand moddalar savdosida gumon qilingan fuqaro qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbir natijasida, ilgari olingan ma’lumotlar asosida, Ishtixon tumani “Namuna” mahallasida yashovchi 71 yoshli ayol giyohvand moddalar savdosi bilan shug‘ullangani aniqlangan. Ayolning giyohvand modda sotayotgan payti ushlangan.
Sotilayotgan mablag‘ 100 ming so‘mni tashkil etgan. Uyda o‘tkazilgan tintuvda bir necha o‘nlab idishlarda marixuana saqlangani aniqlanib, jami 5,5 kilogramm giyohvand modda musodara qilindi.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasining 5-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ushbu modda noqonuniy giyohvand moddalar ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va boshqa harakatlar savdoga yo‘naltirilgan taqdirda 20 yilgacha ozodlikdan mahrum etishni nazarda tutadi.

В Иштихане 71-летняя женщина задержана за наркотики
По сообщению пресс-службы управления внутренних дел Самаркандской области, гражданка, подозреваемая в незаконной торговле наркотиками, была задержана. Об этом сообщает Upl.uz.
В результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками органов внутренних дел, на основании ранее полученной информации, было установлено, что 71-летняя женщина, проживающая в махалле "Намуна" Иштихонского района, занималась торговлей наркотиками. Женщина была задержана во время продажи наркотиков.
Стоимость продаваемого наркотика составила 100 тысяч сумов. В ходе обыска в доме было обнаружено несколько десятков контейнеров с марихуаной, всего было изъято 5,5 килограмма наркотиков.
По данному факту возбуждено уголовное дело по части 5 статьи 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Эта статья предусматривает лишение свободы на срок до 20 лет за незаконное производство, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими средствами, если они направлены на сбыт.