O‘zbekistonda avtomobil va neft mahsuloti oshdi
Joriy yilning yanvar oyidan iyun oyigacha bo‘lgan davrda O‘zbekistonda 575,6 ming tonna avtomobil benzini ishlab chiqarildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. 2025 yilning birinchi yarim yilligida sanoat mahsulotlari ishlab chiqarish hajmi quyidagicha bo‘ldi: ko‘mir 3,1 million tonnaga teng, neft ishlab chiqarish 323,8 ming tonnani tashkil etdi.
Tabiiy gaz hajmi 21,8 milliard kub metrga yetdi, gaz kondensati esa 574,7 ming tonna ishlab chiqarildi. Shu davrda yuk avtomobillari soni 1978 dona bo‘ldi, avtomobil dvigatellari esa 116 543 dona ishlab chiqarildi.
Yengil avtomobillar (maxsuslashtirilmaganlari) soni esa 185 622 tani tashkil etdi. Bu ko‘rsatkichlar mamlakat sanoatining barqaror o‘sishini va ishlab chiqarish hajmining ortishini ko‘rsatmoqda.

В Узбекистане увеличилось производство автомобилей и нефтепродуктов
В период с января по июнь текущего года в Узбекистане было произведено 575,6 тысячи тонн автомобильного бензина. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. В первом полугодии 2025 года объем производства промышленной продукции составил: уголь - 3,1 миллиона тонн, производство нефти - 323,8 тысячи тонн.
Объем природного газа достиг 21,8 миллиарда кубометров, а газового конденсата было произведено 574,7 тысячи тонн. За этот период количество грузовых автомобилей составило 1978 единиц, а автомобильных двигателей было произведено 116 543 единицы.
Количество легковых автомобилей (неспециализированных) составило 185 622 единицы. Эти показатели свидетельствуют о стабильном росте промышленности страны и увеличении объемов производства.