Andijonda noqonuniy kripto mayningi aniqlandi
Andijon viloyati ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan noqonuniy elektr energiyasidan foydalanish hamda kriptovalyuta mayningi bilan shug‘ullanish holati aniqlanganligi haqida xabar berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari tomonidan “Xavfsiz va sog‘lom mamlakat” dasturi doirasida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Andijon shahrida yashovchi, 1995 yilda tug‘ilgan fuqaroning uyi ko‘zdan kechirildi.
Uyda o‘tkazilgan tekshiruvda ushbu shaxs noqonuniy ravishda mayning fermasi tashkil qilgani, barcha zarur uskunalarni jamoat elektr tarmog‘iga ruxsatsiz ulagani aniqlandi. Natijada, jinoyatchi umumiy qiymati 2,1 milliard so‘m bo‘lgan elektr energiyasini noqonuniy ishlatgan.
Shuningdek, jinoyat ishtirokchisidan 21 dona maxsus uskuna ashyoviy dalil sifatida olib qo‘yildi. Mazkur holat bo‘yicha dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.
Jinoyatchiga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 4-qismi, “O‘g‘rilik” moddasi bo‘yicha javobgarlik qo‘zg‘atilishi mumkin. Noqonuniy elektr energiyasidan foydalanish natijasida 15 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi ko‘zda tutilgan.
Ushbu holat mamlakatda elektr energiyasidan noqonuniy foydalanishga qarshi kurashish va qonun ustuvorligini ta’minlash borasida olib borilayotgan ishlarning muhimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

облачно с прояснениями ветер 0.9 м/с, ЮЗ
Сообщается, что Управление внутренних дел Андиджанской области выявило случаи незаконного использования электроэнергии и занятия криптовалютным майнингом. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел в рамках программы "Безопасная и здоровая страна" была проведена специальная оперативная акция. В ходе мероприятия был проверен дом гражданина, родившегося в 1995 году, проживающего в городе Андиджан.
В ходе проверки в доме было установлено, что данный человек незаконно организовал майнинг-ферму, подключив все необходимые устройства к общественной электрической сети без разрешения. В результате, преступник незаконно использовал электроэнергию на общую сумму 2,1 миллиарда сумов.
Кроме того, у участника преступления было изъято 21 единица специального оборудования в качестве вещественного доказательства. В настоящее время проводятся первоначальные следственные действия по данному делу.
Преступнику может быть предъявлено обвинение по части 4 статьи "Кража" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. За незаконное использование электроэнергии предусмотрено наказание вплоть до 15 лет лишения свободы.
Данный случай еще раз подчеркивает важность проводимых в стране мер по борьбе с незаконным использованием электроэнергии и обеспечению верховенства закона.