Toshkent shahar IIBB matbuot xizmati xabariga ko‘ra, giyohvand moddalarni tarqatgan shaxslar ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2024 yil 19 iyul kuni ichki ishlar organlari tomonidan olingan tezkor ma’lumotlar asosida tadbir o‘tkazildi. Ushbu tadbir davomida Toshkent shahrining Uchtepa tumanida 1997 yilda tug‘ilgan fuqaro qo‘lga olindi.
U Chilonzor tumanidagi bir tungi klubda qo‘riqchi sifatida ishlaydi. Uning shaxsiy tekshiruvida 37 ta bulochkada jami 26 gramm sintetik giyohvand modda – mefedron aniqlandi.
Bundan tashqari, ushbu shaxs ko‘p kvartirali uyning kirish qismida yana 11 gramm mefedronni tarqatganligi ma’lum bo‘ldi. Shuningdek, uning avtomobilidan 3 gramm mefedron topilib, musodara qilindi.
Shu bilan birga, 2024 yil 21 iyul kuni Toshkent shahrining Yunusobod tumanida 2004 yilda tug‘ilgan yana bir fuqaro qo‘lga olindi. Undan 30 ta bulochkaga o‘ralgan jami 60 gramm gashish giyohvand modda aniqlandi.
Ikkala holatda ham O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi, 5-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ushbu modda giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash hamda ularni sotish maqsadida boshqa harakatlarni amalga oshirishni nazarda tutadi.
Bu jinoyat uchun 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Ichki ishlar organlari giyohvandlikka qarshi kurashishda davom etmoqda va fuqarolardan shunday holatlar haqida ma’lumot berishni so‘raydi.

В Ташкенте задержаны два наркоторговца
По сообщению пресс-службы МВД города Ташкента, задержаны лица, распространявшие наркотические вещества. Об этом сообщает Upl.uz.
19 июля 2024 года на основании оперативной информации, полученной от органов внутренних дел, была проведена операция. В ходе этой операции в районе Учтепа города Ташкента был задержан гражданин, родившийся в 1997 году.
Он работает охранником в одном из ночных клубов района Чилонзор. В ходе личного досмотра у него было обнаружено 26 граммов синтетического наркотика – мефедрон, упакованного в 37 свертков.
Кроме того, стало известно, что этот человек распространял еще 11 граммов мефедрона в подъезде многоквартирного дома. Также в его автомобиле было найдено 3 грамма мефедрона, которые были изъяты.
В то же время, 21 июля 2024 года в районе Юнусабад города Ташкента был задержан еще один гражданин, родившийся в 2004 году. У него было обнаружено 60 граммов гашиша, упакованных в 30 свертков.
По обоим случаям возбуждено уголовное дело по части 5 статьи 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Эта статья предусматривает незаконное производство, приобретение, хранение и другие действия с целью продажи наркотических веществ.
За это преступление может быть назначено наказание в виде лишения свободы на срок до 20 лет. Органы внутренних дел продолжают борьбу с наркоманией и просят граждан сообщать о подобных случаях.