Yunusobodda noqonuniy giyohvandlik o‘simliklari topildi
Poytaxt bosh boshqarmasi matbuot xizmati tomonidan ma’lum qilinishicha, Yunusobod tumani 17-mavzesidagi 14-uyda yashovchi fuqaro noqonuniy ravishda giyohvandlik vositalariga kiruvchi o‘simliklarni yetishtirganligi aniqlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Huquqni muhofaza qiluvchi organlarga ushbu manzilda noqonuniy faoliyat olib borilayotgani haqida ma’lumot kelib tushgan. Shunga asosan maxsus tezkor tadbir o‘tkazilib, fuqaroning xonadonida tekshiruv o‘tkazildi.
Tekshiruv jarayonida 13 dona kannabis o‘simligi, 3 kilogramm marixuana, elektron tarozilar hamda boshqa giyohvand moddalar topilgan. Aniqlanishicha, jinoyatchi ushbu o‘simliklarni uy sharoitida yetishtirish uchun zarur sharoitlar va mikroiqlimni yaratgan.
Mazkur holat bo‘yicha dastlabki tergov harakatlari boshlandi va tergov yakunida fuqaroning harakatlariga nisbatan qonuniy baho beriladi. Ushbu holat giyohvandlik vositalarini tarqatish va yetishtirishga qarshi kurashish doirasida amalga oshirilgan chora-tadbirlarning samaradorligini ko‘rsatadi.

В Юнусабаде были найдены незаконные наркотические растения
По информации пресс-службы главного управления столицы, было установлено, что гражданин, проживающий по адресу 14 в 17-м микрорайоне Юнусабада, незаконно выращивал растения, содержащие наркотические вещества. Об этом сообщает Upl.uz.
В правоохранительные органы поступила информация о том, что по данному адресу ведется незаконная деятельность. На основании этого была проведена специальная оперативная акция, и в квартире гражданина был проведен обыск.
В ходе обыска было найдено 13 растений каннабиса, 3 килограмма марихуаны, электронные весы и другие наркотические вещества. Установлено, что преступник создал необходимые условия и микроклимат для выращивания этих растений в домашних условиях.
По данному случаю начаты предварительные следственные действия, и по итогам расследования будет дана правовая оценка действиям гражданина. Данный случай демонстрирует эффективность мероприятий, проводимых в рамках борьбы с распространением и выращиванием наркотических средств.
Правоохранительные органы постоянно ведут борьбу с такими случаями для обеспечения безопасности населения.