Yunusobodda o‘yinchoq qurol bilan bank talonchisi ozodlikdan mahrum qilindi
Yunusobod tuman jinoyat ishlari bo‘yicha sudida o‘yinchoq teskari qurol yordamida bankni talon-toroj qilishga urinish ishi yakunlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Sud hukmiga ko‘ra, ayblanuvchi besh yil muddatga umumiy tartibdagi koloniyada ozodlikdan mahrum qilindi. Ushbu hodisa joriy yilning 18 aprel kuni poytaxtdagi bank filiallaridan birida sodir bo‘ldi va keng jamoatchilik e’tiborini tortdi.
Sud jarayonida aniqlanishicha, Kibray tumanidan bo‘lgan erkak «Trustbank» xususiy aksiyadorlik bankining «Turkiston» xizmat ko‘rsatish markaziga kirib, o‘yinchoq teskari qurolni qo‘lga olib, bank xodimidan pul talab qilgan. Keyinchalik aniqlanishicha, qurol qora izolyatsiya lenta bilan o‘ralgan bo‘lib, ayblanuvchining nabirasiga tegishli o‘yinchoq ekan.
Bank xodimlari vahima qilmasdan, qo‘rqitish signalini bosishdi va bu holat Ichki ishlar vazirligi qo‘riqlash xizmati tezkor guruhi kelishiga sabab bo‘ldi. Huquqni muhofaza qiluvchilarni ko‘rib, hujumchi kirish eshigining oynasini sindirib qochishga urinib ko‘rdi, ammo ushlanib qoldi.
Sudda ayblanuvchi o‘z aybini to‘liq tan olib, sodir etgan xatosidan pushaymonligini bildirdi. U qiyin hayotiy vaziyatlar va ruhiy bosim sabab bu ishga qo‘l urganini ta’kidladi.
Shuningdek, bankda videokuzatuv tizimi va qo‘riqchilar borligini bilmasligini aytdi. «Ichkariga kirganimda o‘zimga noto‘g‘ri ish qilayotganimni aytdim va chiqib ketdim.
Hech kimga zarar yetkazmadim, pul ham olmadi», deb izoh berdi ayblanuvchi. Bank xodimi da’vo arizasi bilan sudga murojaat qilmadi va suddan qonun doirasida jazo tayinlashni so‘radi, maksimal jazoni talab qilmadi.
Bunga qaramay, prokuratura ayblanuvchi uchun qurol ishlatgan holdagi talonchilik bo‘yicha sakkiz yildan to‘qqiz yilgacha qamoq jazosi tayinlashni so‘radi. Sud bir qator yengilliklar, jumladan, chin dildan pushaymonlik, moddiy zarar yo‘qligi va qurol o‘yinchoq ekanini hisobga olib, ayblovlarni yengilroq qismga o‘zgartirdi.
Erkak O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 164-moddasi 1-qismi (Talonchilik) bo‘yicha aybdor deb topildi. Ushbu modda boshqa shaxsning mulkini zo‘rlik yoki zo‘rlik tahdidi bilan o‘g‘irlashni nazarda tutadi.

облачно с прояснениями ветер 5.1 м/с, С
В Юнусабадском районном суде по уголовным делам завершилось дело о попытке ограбления банка с использованием игрушечного обратного оружия. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно приговору суда, обвиняемый был лишен свободы на пять лет в колонии общего режима. Этот инцидент произошел 18 апреля текущего года в одном из филиалов банка в столице и привлек широкое внимание общественности.
В ходе судебного разбирательства выяснилось, что мужчина из Кибрайского района вошел в обслуживающий центр «Туркестан» частного акционерного банка «Трастбанк», схватил игрушечное обратное оружие и потребовал деньги у сотрудника банка. Позже выяснилось, что оружие было обернуто черной изоляционной лентой и принадлежало внуку обвиняемого.
Сотрудники банка, не впадая в панику, нажали на кнопку тревожной сигнализации, и это привело к прибытию оперативной группы службы охраны Министерства внутренних дел. Увидев правоохранителей, нападавший попытался сбежать, разбив окно входной двери, но был задержан.
На суде обвиняемый полностью признал свою вину и выразил сожаление о совершенной ошибке. Он отметил, что на это его толкнули трудные жизненные обстоятельства и психологическое давление.
Также он заявил, что не знал о наличии видеонаблюдения и охранников в банке. «Когда я вошел, я сказал себе, что делаю что-то неправильное, и вышел.
Я никому не причинил вреда, денег тоже не взял», - прокомментировал обвиняемый. Сотрудник банка не подал исковое заявление в суд и попросил назначить наказание в рамках закона, не требуя максимального наказания.
Тем не менее, прокуратура запросила для обвиняемого наказание в виде лишения свободы от восьми до девяти лет за грабеж с применением оружия. Суд, учитывая ряд смягчающих обстоятельств, включая искреннее раскаяние, отсутствие материального ущерба и то, что оружие было игрушечным, изменил обвинение на менее тяжкое.
Мужчина был признан виновным по части 1 статьи 164 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (Грабеж). Эта статья подразумевает кражу чужого имущества с применением насилия или угрозы насилия.