Mirziyoyev Putinga samolyot halokati uchun ta’ziya bildirdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinga Amur viloyatida yuz bergan AN-24 yo‘lovchi samolyotining halokatiga oid chuqur ta’ziya izhor qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu falokat ko‘plab insonlarning halok bo‘lishiga sabab bo‘ldi. O‘zbekiston davlatining rahbari ushbu dahshatli hodimada vafot etgan 49 nafar jabrlanganlarning oilalari va yaqinlariga samimiy hamdardlik bildirdi.
Eslatib o‘tamiz, ushbu falokat 24 iyul kuni sodir bo‘ldi. AN-24 samolyoti “Xabarovsk — Blagoveshchensk — Tynda” yo‘nalishida uchib ketayotganida Amur viloyatida halokatga uchradi.
Samolyot Xabarovskdan soat 07:36 da uchib chiqdi. Samolyotda jami 49 kishi bo‘lgan, ulardan 43 nafari yo‘lovchi, jumladan 5 nafar bola, va 6 nafari ekipaj a’zolari edi.
Halokat joyi qutqaruv xizmatlari tomonidan havo orqali soat taxminan 15:26 da, belgilangan aeroportdan 15 kilometr masofada topildi. Afsuski, ushbu aviafalokat natijasida samolyotdagi barcha yo‘lovchilar va ekipaj a’zolari halok bo‘ldi.
Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, tergov bir nechta ehtimoliy sabablarga e’tibor qaratmoqda. Asosiy taxminlar orasida samolyotning texnik nosozligi va ekipaj xatosi mavjud bo‘lib, bular murakkab ob-havo sharoitida yuz bergan.
Aniq sabablar va hodisaning barcha tafsilotlari Rossiyaning tegishli idoralari tomonidan olib borilayotgan puxta tergov jarayonida aniqlanadi.

Мирзиёев выразил соболезнования Путину в связи с катастрофой самолета
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев выразил глубокие соболезнования Президенту Российской Федерации Владимиру Путину в связи с катастрофой пассажирского самолета АН-24, произошедшей в Амурской области. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта катастрофа привела к гибели многих людей. Глава узбекского государства искренне выразил соболезнования семьям и близким 49 пострадавших, погибших в этой ужасной трагедии.
Напомним, что эта катастрофа произошла 24 июля. Самолет АН-24 потерпел крушение в Амурской области во время полета по маршруту "Хабаровск — Благовещенск — Тында".
Самолет вылетел из Хабаровска в 07:36. На борту находились всего 49 человек, из которых 43 были пассажирами, в том числе 5 детей, и 6 членов экипажа.
Место катастрофы было найдено спасательными службами по воздуху примерно в 15:26, на расстоянии 15 километров от назначенного аэропорта. К сожалению, в результате этой авиакатастрофы погибли все пассажиры и члены экипажа на борту.
Согласно предварительной информации, следствие обращает внимание на несколько возможных причин. Среди основных версий рассматриваются техническая неисправность самолета и ошибка экипажа, что произошло в сложных погодных условиях.
Точные причины и все детали происшествия будут установлены в ходе тщательного расследования, проводимого соответствующими органами России.