Qarshida noqonuniy giyohvand o‘simliklar topildi
Qashqadaryo viloyati Ichki ishlar boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, noqonuniy giyohvand moddalar aylanmasiga aloqador shaxs ushlandi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari tomonidan Qarshi tumani hududida maxsus operativ tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida ilgari ham giyohvand moddalar savdosida ayblangan fuqaroning uyi ko‘zdan kechirildi.
Uyda o‘tkazilgan tekshiruvda ushbu shaxs giyohvandlikka sabab bo‘luvchi o‘simliklarni yetishtirayotganligi aniqlandi. Uning hovlisidan jami 153 dona kannabis o‘simligi topildi.
Shuningdek, uning uyida 12 gramm marixuana, 6 gramm gashish hamda 8 gramm opiy aniqlanib, ashyoviy dalil sifatida musodara qilindi. Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Ta’qiqlangan o‘simliklarni yetishtirish” hamda “Giyohvand moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va boshqa harakatlar” moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Перед вами были найдены незаконные наркотические растения
По сообщению пресс-службы Главного управления внутренних дел Кашкадарьинской области, был задержан человек, связанный с незаконным оборотом наркотических веществ. Об этом сообщает Upl.uz.
Внутренние органы провели специальную оперативную мероприятие на территории Карасинского района. В ходе мероприятия был осмотрен дом гражданина, ранее обвиняемого в торговле наркотиками.
В ходе проверки в доме было установлено, что данный человек выращивает растения, вызывающие наркоманию. В его дворе было найдено всего 153 растения каннабиса.
Кроме того, в его доме были обнаружены 12 граммов марихуаны, 6 граммов гашиша и 8 граммов опия, которые были изъяты в качестве вещественных доказательств. По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Выращивание запрещенных растений" и "Незаконное производство, приобретение, хранение и другие действия с наркотическими веществами".