Toshkentda inson savdosi ishtirokchilari ushlangan
Toshkent viloyati IIB matbuot xizmati xabariga ko‘ra, inson savdosi bilan bog‘liq jinoyat ishtirokchisi bo‘lgan fuqaro ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari va Milliy xavfsizlik xizmati hamkorligida maxsus tezkor tadbir o‘tkazildi. Tadbir davomida Toshkent shahridagi Islom Karimov nomidagi xalqaro aeroport hududida Yangiyul tumanidan bo‘lgan 26 va 33 yoshdagi ikki ayol to‘xtatildi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu ayollar Qibray tumanida yashovchi 1991 yilda tug‘ilgan ayolning so‘zlariga ishonib, Turkiyada ishga joylashish va yaxshi maosh olishni va’da qilgan. Aslida, ular Turkiyaga yetib borgach, jinsiy xizmat ko‘rsatishga majbur qilinishlari rejalashtirilgan edi.
Shuningdek, Istanbul aeroportida ularni jinoyatchi sheriklari kutib olishi kerak edi, ular ham O‘zbekiston fuqarolari hisoblanadi. Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining «Inson savdosi» moddasi bo‘yicha jinoyat ishi ochilgan.

В Ташкенте задержаны участники торговли людьми
По сообщению пресс-службы МВД Ташкентской области, был задержан гражданин, являющийся участником преступления, связанного с торговлей людьми. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудниками органов внутренних дел и Национальной службы безопасности было проведено специальное оперативное мероприятие. В ходе мероприятия в районе международного аэропорта имени Ислама Каримова в Ташкенте были остановлены две женщины в возрасте 26 и 33 лет из района Янгиюль.
Как стало известно, эти женщины, доверившись словам женщины, родившейся в 1991 году и проживающей в районе Кибрай, обещали трудоустройство в Турции и хорошую зарплату. На самом деле, по прибытии в Турцию их планировалось принудить к оказанию сексуальных услуг.
Кроме того, в аэропорту Стамбула их должны были встретить преступные сообщники, которые также являются гражданами Узбекистана. По данному факту возбуждено уголовное дело по статье «Торговля людьми» Уголовного кодекса Республики Узбекистан.