O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi magistratura va doktorantura ta’limiga qabul qilishda til sertifikatining majburiyligi bekor qilinishi haqida ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan gap-so‘zlarga rasmiy izoh berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Vazirlik ushbu ma’lumotni qat’iyan rad etdi va til sertifikati talabining o‘z kuchida qolishini ta’kidladi. Mazkur tushunmovchilik Prezidentning 2025 yil 19 iyuldagi 114-sonli qarori mazmunining noto‘g‘ri talqin qilinishi natijasida yuzaga kelgan.
Vazirlik tushuntirishicha, ushbu qaror 2021 yil 19 maydagi Vazirlar Mahkamasi qarorining 6-bandining to‘rtinchi xatboshisini bekor qilgan. Ammo bekor qilingan band faqat til sertifikatlash tizimini joriy etishning dastlabki bosqichiga taalluqli bo‘lib, til sertifikatiga qo‘yilgan talabga ta’sir qilmaydi.
Bu o‘zgartirish texnik huquqiy xarakterga ega va qabul qoidalariga ta’sir qilmaydi. Hozirgi kunda magistratura va doktorantura dasturlariga qabul qilish talablari Prezidentning 2024 yil 24 maydagi 81-sonli qarori bilan aniq belgilangan.
Ushbu hujjat xorijiy tilni bilish darajasiga nisbatan farqlangan talablarni belgilaydi. Til bilish darajasi milliy yoki xalqaro sertifikat bilan tasdiqlanishi kerak.
Qarorga ko‘ra, minimal talab qilinadigan darajalar quyidagicha: - C1 (yuqori daraja) – chet tillari bilan bevosita bog‘liq mutaxassisliklarga qabul qilinayotgan abituriyentlar uchun majburiy. - B2 (o‘rta yuqori) – gumanitar, biologik fanlar, matematika va statistika, biznes va boshqaruv, huquq, ijtimoiy fanlar, jurnalistika va axborot-kommunikatsiya texnologiyalari kabi ko‘plab sohalar uchun talab etiladi.
- B1 (o‘rta) – madaniyat, san’at, sport va boshqa sohalar uchun belgilangan minimal daraja. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining rasmiy pozitsiyasi o‘zgarmagan bo‘lib, belgilangan namunadagi til sertifikatining mavjudligi magistratura va doktoranturaga kirish uchun shart hisoblanadi.

Обязанность наличия языкового сертификата при поступлении в магистратуру сохранена
Министерство высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан официально прокомментировало слухи о отмене обязательности языкового сертификата при поступлении в магистратуру и докторантуру. Об этом сообщает Upl.uz.
Министерство категорически опровергло эту информацию и подчеркнуло, что требование языкового сертификата остается в силе. Это недоразумение возникло в результате неправильного толкования содержания постановления Президента от 19 июля 2025 года № 114.
По объяснению министерства, данное постановление отменило четвертый абзац пункта 6 постановления Кабинета Министров от 19 мая 2021 года. Однако отмененный пункт касался только начального этапа внедрения системы сертификации языков и не влияет на требование к языковому сертификату.
Это изменение имеет технический правовой характер и не влияет на правила приема. В настоящее время требования для поступления в магистратуру и докторантуру четко определены постановлением Президента от 24 мая 2024 года № 81.
Этот документ устанавливает различные требования к уровню знания иностранного языка. Уровень знания языка должен быть подтвержден национальным или международным сертификатом.
Согласно постановлению, минимально требуемые уровни следующие: - C1 (высокий уровень) – обязательный для абитуриентов, поступающих на специальности, непосредственно связанные с иностранными языками. - B2 (средний высокий) – требуется для многих областей, таких как гуманитарные науки, биологические науки, математика и статистика, бизнес и управление, право, социальные науки, журналистика и информационно-коммуникационные технологии.
- B1 (средний) – установлен минимальный уровень для культурных, художественных, спортивных и других областей. Официальная позиция Министерства высшего образования, науки и инноваций не изменилась, и наличие языкового сертификата установленного образца является условием для поступления в магистратуру и докторантуру.