Jahon hojatxona direktori Buxoroda tashrifda
So‘nggi kunlarda, 24 iyul kuni Buxoro viloyatiga dunyoda sanitariya sohasida taniqli mutaxassis, Jahon hojatxona tashkiloti (World Toilet Organization – WTO) asoschisi va direktori Jek Sim rafiqasi Juli Ten bilan tashrif buyurdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Delegatsiyani viloyat hokimi o‘rinbosari Botirjon Shahriyarov kutib oldi. Bu tashrifning ahamiyati Buxoro viloyati Turizm qo‘mitasi va Turizm boshqarmasi tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi bilan yana bir bor tasdiqlandi.
Tashrif davomida Jek Sim Buxoro tarixiy markazida joylashgan sanitariya-gigiyena joylarini diqqat bilan ko‘zdan kechirdi. U mavjud infratuzilmani batafsil o‘rgandi va ushbu obyektlarning qulayligi va kirish imkoniyatlarini yaxshilash bo‘yicha o‘zining professional tavsiyalarini berdi.
Ma’lumot uchun, Jahon hojatxona tashkiloti 2001 yilda Singapurda sanitariya muammolariga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya doirasida tashkil etilgan. Tashkilotning asosiy maqsadi sanitariya sharoitlarini yaxshilash va hojatxonalar bilan bog‘liq muammolarni hal qilishdir.

Директор Всемирного туалета в визите в Бухару
В последние дни, 24 июля, в Бухарскую область посетил известный специалист в области санитарии, основатель и директор Всемирной туалетной организации (World Toilet Organization – WTO) Джек Сим вместе с супругой Джули Тен. Об этом сообщает Upl.uz.
Делегацию встретил заместитель хокима области Батиржан Шахрияров. Значимость этого визита была еще раз подтверждена поддержкой Комитета по туризму Бухарской области и Управления туризма.
Во время визита Джек Сим внимательно осмотрел санитарно-гигиенические объекты, расположенные в историческом центре Бухары. Он подробно изучил существующую инфраструктуру и дал свои профессиональные рекомендации по улучшению удобства и доступности этих объектов.
Для справки, Всемирная туалетная организация была основана в 2001 году в Сингапуре в рамках международной конференции, посвященной санитарным проблемам. Основная цель организации – улучшение санитарных условий и решение проблем, связанных с туалетами.