Toshkentda elektr uzilishlari sabablarini tekshirildi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi 24-25 iyul kunlari Toshkent shahrining turli tumanlarida kuzatilgan elektr ta’minotidagi uzilishlar bo‘yicha tekshiruv o‘tkazdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Milliy axborot agentligi UzA xabariga ko‘ra, tekshiruv jarayonida tizimli texnik muammolar va tashkiliy kamchiliklar aniqlangan. Toshkentda elektr energiyasi iste’molchilarining soni 823 mingdan oshgan bo‘lib, bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 47,6 mingga, 2025 yil boshidan esa 21 mingga ko‘paygan.
So‘nggi uch yil ichida shahardagi energiya sarfi 7,6 milliard kilovatt-soatdan 8,7 milliard kilovatt-soatga yetgan, yillik o‘sish taxminan 9 foizni tashkil etadi. Call-markazga (1154) faqat besh operator xizmat ko‘rsatgani sababli navbatlar 70 kishigacha yetgan.
Hozirda 10 nafar qo‘shimcha xodim jalb etilgan. 23 iyulda 64 ta avariya haqida iste’molchilarga hech qanday ma’lumot berilmagan, yana 112 ta holat bo‘yicha esa axborot kechikkan.
Tekshiruvdan so‘ng uzilishlar haqida bildirishnomalar hokimliklarning rasmiy saytlari va mashhur internet-kanallarda e’lon qilina boshlandi. “Toshkent shahar elektr tarmoqlari” korxonasida 78 ta avariya brigadasi va 34 ta maxsus texnika mavjud bo‘lib, bu shahar uchun yetarli emas.
Xodimlar soni 35 birlikga kamligi aniqlangan. So‘nggi uch yil ichida kompaniyadan 30 foiz xodim, jumladan 228 ta ekspluatatsiya mutaxassisi ketgan.
9,7 ming kilometrdan ortiq elektr tarmoqlarining 2,5 ming kilometri (26 foizi) eskirgan. 90 ta podstansiyadan 9 tasi modernizatsiya talab qiladi, 2 tasi quvvatini oshirish zarur.
11 ta laboratoriya mashinasidan faqat 2 tasi tun davomida ishlaydi, bu esa favqulodda holatlarni tez bartaraf etish imkoniyatini cheklaydi. Yangi 26 ta shtat birligi (muhandislar va haydovchi-laborantlar) joriy etilmoqda.
Zamonaviy 10 ta laboratoriya mashinasini xarid qilish rejalashtirilgan, ularning har biri taxminan 1 milliard so‘m turadi. Tekshiruv natijalari bo‘yicha “Toshkent shahar elektr tarmoqlari” rahbari, 11 ta tuman bo‘limi boshliqlari, 13 ta bosh muhandis va 3 ta dispetcher jumladan jami 28 nafar mas’ul shaxs intizomiy javobgarlikka tortildi.

В Ташкенте проверили причины отключений электроэнергии
Генеральная прокуратура Республики Узбекистан провела проверку по фактам отключений электроэнергии, наблюдавшимся в различных районах города Ташкента 24-25 июля. Об этом сообщает Upl.uz.
По информации Национального информационного агентства УзА, в ходе проверки были выявлены системные технические проблемы и организационные недостатки. Число потребителей электроэнергии в Ташкенте превысило 823 тысячи, что на 47,6 тысячи больше по сравнению с прошлым годом и на 21 тысячу больше с начала 2025 года.
За последние три года потребление энергии в городе увеличилось с 7,6 миллиарда киловатт-часов до 8,7 миллиарда киловатт-часов, что составляет примерно 9 процентов годового роста. В колл-центр (1154) обслуживали только пять операторов, из-за чего очереди достигали 70 человек.
В настоящее время привлечены 10 дополнительных сотрудников. 23 июля потребителям не была предоставлена информация о 64 авариях, а по 112 случаям информация была задержана.
После проверки начали публиковаться уведомления об отключениях на официальных сайтах местных администраций и популярных интернет-каналах. В компании "Ташкентские электрические сети" имеется 78 аварийных бригад и 34 единицы специальной техники, что недостаточно для города.
Выявлено, что количество сотрудников не хватает на 35 единиц. За последние три года из компании уволилось 30 процентов сотрудников, в том числе 228 специалистов по эксплуатации.
Из более чем 9,7 тысячи километров электрических сетей 2,5 тысячи километров (26 процентов) устарели. Из 90 подстанций 9 требуют модернизации, а 2 необходимо увеличить мощность.
Из 11 лабораторных машин только 2 работают ночью, что ограничивает возможность быстрого устранения чрезвычайных ситуаций. Планируется введение 26 новых штатных единиц (инженеров и водителей-лаборантов).
Запланирована закупка 10 современных лабораторных машин, каждая из которых стоит около 1 миллиарда сумов. По результатам проверки к дисциплинарной ответственности привлечены 28 ответственных лиц, включая руководителя "Ташкентских электрических сетей", 11 начальников районных отделов, 13 главных инженеров и 3 диспетчера.