Toshkent viloyatida firibgarlikda advokat ushlandi
Toshkent viloyatida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari firibgarlikda gumon qilingan advokatni ushladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
U jinoyat joyida, sudlangan shaxsni ozod qilishda yordam berish evaziga talab qilgan pulning bir qismini olayotganda qo‘lga olindi. Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati ma’lumotiga ko‘ra, gumon qilingan advokat sudlangan fuqaroning rafiqasidan 30 ming dollar talab qilgan.
U o‘zining ta’sirli aloqalaridan foydalanib, uning erini ozod qilinishini ta’minlashni va’da qilgan. Tezkor xodimlar advokatni oldindan to‘langan 20 ming dollarni olayotgan paytda ushlashgan.
Surishtiruv davomida aniqlanishicha, ushbu shaxs ilgari noqonuniy giyohvand moddalar savdosi bilan bog‘liq jinoyatda sudlangan. Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi “a” bandi (firibgarlik) hamda 28-moddasi 3-qismi va 211-moddasi (pora berishga urinish) bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Gumonlanuvchi hibsga olingan va hozirda jinoyatning barcha tafsilotlarini aniqlash hamda mumkin bo‘lgan sheriklarini topish maqsadida tergov ishlari olib borilmoqda.

В Ташкентской области задержан адвокат за мошенничество
В Ташкентской области сотрудники Государственной службы безопасности задержали адвоката, подозреваемого в мошенничестве. Об этом сообщает Upl.uz.
Он был задержан на месте преступления, когда получал часть денег за помощь в освобождении осужденного. По данным пресс-службы Государственной службы безопасности, подозреваемый адвокат требовал 30 тысяч долларов у жены осужденного гражданина.
Он обещал использовать свои влиятельные связи, чтобы обеспечить освобождение ее мужа. Оперативные сотрудники задержали адвоката в момент получения заранее оплаченных 20 тысяч долларов.
В ходе расследования выяснилось, что этот человек ранее был осужден за преступление, связанное с незаконным оборотом наркотиков. По данному факту возбуждено уголовное дело по части 4 статьи 168 Уголовного кодекса Республики Узбекистан (мошенничество), а также по части 3 статьи 28 и статье 211 (попытка дачи взятки).
Подозреваемый задержан, в настоящее время проводятся следственные действия для выяснения всех обстоятельств преступления и поиска возможных соучастников.