O‘zbekiston Energetika vazirligi Qoraqalpog‘istonning Muynak tumanidagi bir kon maydonida gaz chiqishi yuzasidan rasmiy ma’lumot berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Vazirlik xabariga ko‘ra, 2025 yil 26 iyul kuni “Uchsuy” mahallasida joylashgan “Muynak” konining birinchi qudug‘ida, chuqurligi 4707 metrda tabiiy gaz chiqishi qayd etildi. Ushbu quduq 5000 metr chuqurlikka mo‘ljallangan bo‘lib, mazkur hududda boshqarilgan ishlarga birinchi bo‘lib kirishilgan.
Bosim kutilgan darajadan oshgani sababli, xavfsizlik qoidalariga rioya qilgan holda quduqni bartaraf etish va bosimni kamaytirish ishlari darhol boshlandi. Hodisa joyida “Uzbekneftegaz” mutaxassislari, shu jumladan neft va gazning ochiq manbalarini oldini olish va bartaraf etish bo‘yicha maxsus guruh, Favqulodda vaziyatlar vazirligi xodimlari, “Uzbekgeofizika” aksiyadorlik jamiyati hamda mahalliy hokimiyat vakillari faoliyat olib bormoqda.
Eng asosiysi, quduq aholi punktlaridan uzoqda joylashgan va gaz tarkibi xavf tug‘dirmaydi. Gaz sof metan bo‘lib, unda kükürt birikmalari mavjud emas.
Ustyurt mintaqasidagi barcha qazib olinayotgan gazlarda kükürtli birikmalar kuzatilmaydi. Atrof-muhit xavfsizligini ta’minlash va ta’sirini kamaytirish maqsadida gazni nazorat ostida yoqish qarori qabul qilindi.
Hodisa natijasida hech kim jarohat olmadilar. Hokimiyat organlari aholidan tinchlikni saqlashni so‘ramoqda, vaziyat to‘liq nazorat ostida.

В Мунайке выброс газа контролируется, безопасность обеспечена
Министерство энергетики Узбекистана официально сообщило о выбросе газа на одном из месторождений в районе Муынак, Каракалпакстан. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно сообщению министерства, 26 июля 2025 года на первом скважине месторождения "Муынак", расположенном в махалле "Учсуй", был зафиксирован выброс природного газа на глубине 4707 метров. Эта скважина предназначена для глубины 5000 метров, и работы в данном районе были начаты первыми.
В связи с тем, что давление превысило ожидаемый уровень, немедленно начались работы по ликвидации скважины и снижению давления с соблюдением мер безопасности. На месте происшествия работают специалисты "Узбекнефтегаза", включая специальную группу по предотвращению и ликвидации открытых источников нефти и газа, сотрудники Министерства по чрезвычайным ситуациям, акционерное общество "Узбекгеофизика" и представители местной власти.
Самое главное, что скважина расположена вдали от населенных пунктов и состав газа не представляет опасности. Газ является чистым метаном, в нем отсутствуют серные соединения.
Во всех добываемых газах в регионе Устюрт не наблюдаются серные соединения. В целях обеспечения безопасности окружающей среды и снижения воздействия было принято решение сжигать газ под контролем.
В результате происшествия никто не пострадал. Органы власти просят население сохранять спокойствие, ситуация находится под полным контролем.