Sirdaryoda noqonuniy elektr energiyasi ishlatildi
Sirdaryo viloyati hududida noqonuniy ravishda elektr energiyasidan foydalanilganligi aniqlanib, bu haqda Uzenergoinspeksiya matbuot xizmati xabar berdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Sirdaryo viloyati Uzenergoinspeksiya boshqarmasi xodimlari, Milliy xavfsizlik xizmati va ichki ishlar organlari bilan hamkorlikda nazorat tadbirlari o‘tkazildi. Tadbirlar davomida Sirdaryo tumanida joylashgan "U.
F. F." fermer xo‘jaligi rahbari elektr ta’minotiga noqonuniy ravishda elektr suv nasosini ulaganligi aniqlangan.
Aniqlangan qonunbuzarlik natijasida energiya ta’minoti tashkilotiga jami 1 milliard 585 million so‘m zarar yetkazilganligi ma’lum bo‘ldi. Ushbu holat bo‘yicha tegishli hujjatlar rasmiylashtirildi va huquqni muhofaza qiluvchi organlarga topshirildi.
Noqonuniy harakatlarni amalga oshirgan shaxsga O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 169-moddasi 4-qismi “O‘g‘rilik” bandi bo‘yicha jinoiy javobgarlik qo‘yilishi mumkin. Bu esa 15 yilgacha ozodlikdan mahrum etish jazosi bilan yakunlanishi mumkin.

В Сырдарье использовалась незаконная электроэнергия
В Сырдарьинской области было установлено незаконное использование электроэнергии, об этом сообщила пресс-служба Узэнергоинспекции. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники управления Узэнергоинспекции Сырдарьинской области совместно с Национальной службой безопасности и органами внутренних дел провели контрольные мероприятия. В ходе мероприятий было установлено, что руководитель фермерского хозяйства "У.
Ф. Ф." в Сырдарьинском районе незаконно подключил электрический водяной насос к электроснабжению.
В результате выявленного правонарушения энергоснабжающему предприятию был причинен ущерб в размере 1 миллиард 585 миллионов сумов. По данному факту были оформлены соответствующие документы и переданы в правоохранительные органы.
Лицу, совершившему незаконные действия, может быть предъявлено уголовное обвинение по части 4 статьи 169 Уголовного кодекса Республики Узбекистан "Кража". Это может закончиться наказанием в виде лишения свободы на срок до 15 лет.