Karakalpakistonda qayiq halokatida uch kishi halok bo‘ldi
Karakalpakistonda joylashgan Akchakul ko‘lida 23 iyul, chorshanba kuni oila bilan dam olish chog‘ida yuz bergan fojiada uch kishi, jumladan ikki nafar voyaga yetmagan bola halok bo‘ldi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi matbuot xizmati ma’lumot berdi. Hodisa taxminan soat uchlarda, Ellikkalinsk va Beruniy tumanlari chegarasida joylashgan suv maydonida sodir bo‘lgan.
38 yoshli mahalliy fuqaro oilasi uchun qayiqda sayr uyushtirishga qaror qilgan. U shaxsiy qayig‘ida 36 yoshli xotini, 10 va 13 yoshdagi qizlari hamda bir nechta jiyanlarini olib chiqqan.
Qayiq ko‘lning taxminan o‘rtasiga yetgach, dastlabki tergov ma’lumotlariga ko‘ra, ehtiyotsiz harakatlar natijasida muvozanatni yo‘qotib, ag‘darilib, tezda cho‘kib ketgan. Fojia oqibatida ota va uning jiyanlari suvdan chiqib qutulishga muvaffaq bo‘lgan.
Afsuski, uning xotini va ikki qizi cho‘kib vafot etgan. Ularning jasadlari qutqaruvchilar tomonidan olib chiqildi.
Beruniy tumani prokuraturasi hodisa yuzasidan jinoyat ishi qo‘zg‘atdi. Qayiqni boshqarayotgan shaxsga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 102-moddasi, ya’ni ehtiyotsizlik oqibatida o‘limga sabab bo‘lish bandi bo‘yicha ayblov qo‘yilgan.
Hozirda tergov organlari voqea tafsilotlarini aniqlash uchun keng qamrovli surishtiruv ishlarini olib bormoqda. Omad topganlar so‘roq qilinmoqda, zarur tibbiy ekspertizalar tayinlangan.
Agar sudda ayblov tasdiqlansa, unga besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Mazkur holat mamlakatdagi suv havzalarida xavfsizlikni ta’minlash masalasining dolzarbligini yana bir bor ko‘rsatdi.
Ayniqsa yoz mavsumida ko‘plab odamlar xavfsiz dam olish uchun moslashtirilmagan joylarga boradi, bu esa noxush hodisalarga sabab bo‘lmoqda. Shu sababli, suv bo‘yidagi xavfsizlik choralari kuchaytirilishi zarur.

В Каракалпакстане в результате крушения лодки погибли три человека
23 июля, в среду, на озере Акчакул в Каракалпакстане в результате трагедии, произошедшей во время отдыха с семьей, погибли три человека, в том числе двое несовершеннолетних детей. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом проинформировала пресс-служба Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан. Инцидент произошел примерно в три часа дня на водном объекте, расположенном на границе районов Элликкалин и Беруний.
38-летний местный житель решил устроить прогулку на лодке для своей семьи. Он взял с собой на личной лодке свою 36-летнюю жену, дочерей 10 и 13 лет, а также нескольких племянников.
Когда лодка достигла примерно середины озера, согласно предварительным данным следствия, из-за неосторожных действий он потерял равновесие, перевернулся и быстро затонул. В результате трагедии отец и его племянники смогли выбраться из воды.
К сожалению, его жена и две дочери утонули. Их тела были извлечены спасателями.
Прокуратура района Беруний возбудила уголовное дело по данному инциденту. В отношении управляющего лодкой предъявлено обвинение по статье 102 Уголовного кодекса Республики Узбекистан, то есть по пункту, касающемуся причинения смерти по неосторожности.
В настоящее время следственные органы проводят широкомасштабные расследования для выяснения деталей происшествия. Выжившие допрашиваются, назначены необходимые медицинские экспертизы.
Если обвинение будет подтверждено в суде, ему может грозить наказание в виде лишения свободы на срок до пяти лет. Данный случай еще раз подчеркивает актуальность вопроса обеспечения безопасности на водоемах страны.
Особенно в летний сезон многие люди посещают неподготовленные места для безопасного отдыха, что приводит к несчастным случаям. Поэтому необходимо усилить меры безопасности на водоемах.