Davlat xavfsizlik xizmati matbuot xizmati xabariga ko‘ra, korrupsiyaga oid jinoyatlarda gumon qilinayotgan bir necha shaxs ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Maxsus operativ tadbir davomida Bosh prokuratura huzuridagi Departament boshqarmasi xodimlari bilan hamkorlikda Namanganda qurilish va kommunal xo‘jalik sohasidagi nazorat inspeksiyasi xodimi 10 000 AQSh dollari miqdorida avans olgan paytda qo‘lga olindi. Umumiy 30 000 dollar evaziga ushbu shaxs fuqaroga 8 yil qamoq jazosi o‘rniga jazo turini yengillashtirishga yordam berishni va’da qilgan.
Ma’lum bo‘lishicha, ushlangan shaxs ilgari ham firibgarlik uchun bir necha marta sudlangan. Shuningdek, Namanganda bir mas’uliyatli shaxs 4 400 dollar olgan vaqtida qo‘lga tushdi.
U boshqa bir korxona rahbariga 783 million so‘mlik soliq qarzdorligini 141 million so‘mga kamaytirishda yordam berishni va’da qilgan. Bu reja soliq boshqarmasidagi tanishlari orqali amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan.
Ushbu holatda soliq xizmati xodimi ham ushbu summani olgan paytda ushlangan. Hamma holatlarda jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, tergov harakatlari olib borilmoqda.
Mazkur holatlar korrupsiya bilan kurashish borasida davlat organlarining qat’iy chora ko‘rayotganini ko‘rsatadi.

переменная облачность ветер 5.1 м/с, С
По сообщению пресс-службы Государственного комитета безопасности, задержаны несколько лиц, подозреваемых в коррупционных преступлениях. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе специальной оперативной мероприятия сотрудники управления Департамента при Генеральной прокуратуре совместно с инспектором по контролю в сфере строительства и коммунального хозяйства в Намангане были задержаны во время получения аванса в размере 10 000 долларов США. В общей сложности за 30 000 долларов этот человек пообещал помочь гражданину смягчить наказание вместо 8 лет лишения свободы.
Как стало известно, задержанный ранее несколько раз судим за мошенничество. Также в Намангане был задержан ответственный человек, когда он получил 4 400 долларов.
Он пообещал помочь другому руководителю предприятия уменьшить налоговую задолженность в 783 миллиона сумов до 141 миллиона сумов. Этот план предполагал реализацию через знакомых в налоговой службе.
В данном случае сотрудник налоговой службы также был задержан в момент получения этой суммы. Во всех случаях возбуждены уголовные дела, проводятся следственные действия.