Ichki ishlar nafaqaxo‘rlari yangi tartibda ishlaydi
O‘zbekistonda ichki ishlar organlarining nafaqaxo‘rlarining tajribasidan foydalanib, jinoyatchilik darajasi yuqori bo‘lgan hududlarda tartibni mustahkamlash maqsadida yangi tartib joriy etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tartib 2025 yil 25 iyuldan kuchga kirdi va Ichki ishlar vazirining 2025 yil 23 iyuldagi 3651-sonli buyrug‘i asosida tasdiqlandi. Mazkur loyiha asosan Toshkent va Farg‘ona viloyatlarining ba’zi mahallalariga qaratilgan bo‘lib, u yerda huquqbuzarliklarni oldini olish uchun samarali choralar ko‘rish zarurati mavjud.
Ichki ishlar organlarining nafaqaxo‘rlari ixtiyoriy asosda, ochiq tanlov orqali jalb qilinadi. Ularning tanlovda ishtirok etishi uchun kamida besh yil xizmat staji, yaxshi obro‘-e’tibor, sog‘lig‘i barqaror va sudlanganligi yo‘qligi talab etiladi.
Ish haqi sifatida ular o‘z pensiyasining 100 foizidan iborat qo‘shimcha to‘lov oladilar, bu mablag‘lar huquqbuzarliklarning oldini olish jamg‘armasidan taqdim etiladi. Ushbu tashabbusning maqsadi tizimni ichidan yaxshi biladigan, odamlar bilan muloqot qila oladigan va murakkab vaziyatlarni hal eta oladigan nafaqaxo‘rlarning tajribasidan samarali foydalanishdir.
Bu faqat tartibni saqlash emas, balki mahallalar darajasida aholining faol ishtirokida hamkorlikni ta’minlashdir. Ichki ishlar vazirligi har yili muammoli mahallalar ro‘yxatini tuzadi va tanlov o‘tkazadi.

Ветераны внутренних дел работают по новым правилам
В Узбекистане с целью укрепления порядка в районах с высоким уровнем преступности был введен новый порядок, основанный на опыте пенсионеров органов внутренних дел. Об этом сообщает Upl.uz.
Данный порядок вступил в силу 25 июля 2025 года и был утвержден приказом министра внутренних дел от 23 июля 2025 года № 3651. Проект в основном ориентирован на некоторые районы Ташкента и Ферганской области, где существует необходимость в эффективных мерах по предотвращению правонарушений.
Пенсионеры органов внутренних дел будут привлекаться на добровольной основе через открытый конкурс. Для участия в конкурсе требуется как минимум пять лет стажа службы, хорошая репутация, стабильное здоровье и отсутствие судимости.
В качестве заработной платы они будут получать дополнительную выплату в размере 100 процентов своей пенсии, эти средства будут предоставлены из фонда по предотвращению правонарушений. Цель данной инициативы — эффективно использовать опыт пенсионеров, которые хорошо знают систему, могут общаться с людьми и решать сложные ситуации.
Это не только поддержание порядка, но и обеспечение сотрудничества с активным участием населения на уровне районов. Министерство внутренних дел ежегодно составляет список проблемных районов и проводит конкурс.