2025 yilda O‘zbekistonda asalari oilalari soni oshdi
2025 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra, respublika bo‘yicha barcha turdagi xo‘jaliklarda asalari oilalarining umumiy soni 742,5 ming dona tashkil etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan. Asalari oilalarining xo‘jalik turlari bo‘yicha taqsimoti quyidagicha: fermer xo‘jaliklarida 113,2 ming dona, dehqon va yordamchi xo‘jaliklarda 502,3 ming dona, shuningdek, qishloq xo‘jaligi faoliyati bilan shug‘ullanuvchi tashkilotlarda 127 ming dona asalari oilalari mavjud.
Ushbu ko‘rsatkichlar respublika qishloq xo‘jaligi sohasida asalari yetishtirishning ahamiyatini va bu sohaning rivojlanish sur’atlarini aks ettirmoqda. Asalari oilalarining ko‘pligi qishloq hududlarida mehnat unumdorligini oshirish va tabiiy mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirishga xizmat qiladi.

В 2025 году в Узбекистане увеличилось количество пчелиных семей
На 1 января 2025 года общее количество пчелиных семей во всех типах хозяйств республики составило 742,5 тысячи. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан. Распределение пчелиных семей по типам хозяйств следующее: в фермерских хозяйствах - 113,2 тысячи, в крестьянских и подсобных хозяйствах - 502,3 тысячи, а также в организациях, занимающихся сельскохозяйственной деятельностью, - 127 тысяч пчелиных семей.
Эти показатели отражают важность пчеловодства в сельском хозяйстве республики и темпы развития этой отрасли. Большое количество пчелиных семей способствует повышению производительности труда в сельских районах и увеличению производства натуральной продукции.