O‘zbekiston va Rossiya Ombudsmanlari uchrashuvi haqida
2025 yil 29 iyul kuni Toshkent shahrida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman) Feruza Eshmatova hamda Rossiya Federatsiyasi inson huquqlari bo‘yicha vakili Tatiana Moskalkova boshchiligidagi delegatsiya o‘rtasida muhim uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu muloqot ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish va fuqarolarning huquq hamda erkinliklarini himoya qilishni kuchaytirishga qaratilgan muhim qadam sifatida baholandi. Uchrashuv davomida tomonlar hamkorlikni mustahkamlashga doir keng ko‘lamli masalalarni muhokama qildi.
Asosiy e’tibor fuqarolarning murojaatlarini tezkor ko‘rib chiqish, qiynoqlarni aniqlash va oldini olish, jazoni ijro etish muassasalarida inson huquqlarini ta’minlash, nogironligi bo‘lgan shaxslarga munosib sharoit yaratish hamda mehnat migrantlarining huquqlarini himoya qilish kabi dolzarb yo‘nalishlarga qaratildi. Feruza Eshmatova Rossiya hamkasblariga O‘zbekistonda inson huquqlari sohasida amalga oshirilayotgan tizimli islohotlar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Ombudsman institutining huquqiy asoslari mustahkamlanib, u samarali, mustaqil va aholiga yo‘naltirilgan organ sifatida shakllantirilayotgani ta’kidlandi. Shuningdek, Ombudsman faoliyatini kengaytirish, elektron platformalar va mobil ilovalar joriy etilishi inson huquqlarini himoya qilishning tezligi va imkoniyatlarini sezilarli darajada oshirayotgani, institutning milliy va xalqaro miqyosdagi obro‘sini mustahkamlashga xizmat qilayotgani qayd etildi.
O‘zbekiston va Rossiya Ombudsmanlari o‘rtasidagi hamkorlik asoslari 2019 yilda imzolangan hamkorlik memorandumi bilan mustahkamlangan. Shundan buyon O‘zbekiston vakillari Rossiyaga muntazam ishchi tashriflar uyushtirib, o‘z vatandoshlarining murojaatlarini o‘rganish, jazoni ijro etish muassasalarida bo‘lgan fuqarolarga amaliy yordam ko‘rsatishda Rossiya Ombudsmani bilan yaqindan hamkorlik qilmoqda.
Joriy uchrashuv davomida ikki davlat fuqarolarining murojaatlarini birgalikda ko‘rib chiqish tajribasi muvaffaqiyatli ekanligi alohida ta’kidlandi. 2025 yilning ikkinchi choragida O‘zbekiston Ombudsmaniga xorijdagi Ombudsmanlar va fuqarolardan jami 87 murojaat kelib tushgan bo‘lib, ulardan 38 tasi Rossiya Federatsiyasiga taalluqli edi.
Rossiya Ombudsmaniga esa O‘zbekistonda yashayotgan fuqarolar manfaatlarini himoya qilish bo‘yicha 7 murojaat yuborilgan. Aksariyat murojaatlar muvaffaqiyatli hal etilganligi ikki tomonlama hamkorlik samaradorligini ko‘rsatadi.
Ombudsman institutlari o‘rtasidagi hamkorlik vatandoshlarimiz duch kelayotgan ko‘plab muammolarni hal qilishda muhim ahamiyatga ega. Uchrashuv yakunida tomonlar faol muloqotni davom ettirish va amaliy hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdi.
Huquq himoyasi sohasida tajriba almashish, qo‘shma ta’lim dasturlarini tashkil etish hamda aniq ishlar bo‘yicha hamkorlikni chuqurlashtirish rejalashtirildi. Bu nafaqat mavjud muammolarni samarali hal qilish, balki tez o‘zgarayotgan dunyo sharoitida fuqarolarning huquq va manfaatlarini himoya qilish uchun yangi mexanizmlar ishlab chiqishga imkon yaratadi.
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi huzuridagi Inson huquqlari bo‘yicha vakil (Ombudsman) matbuot xizmati.

О встрече Уполномоченных по правам человека Узбекистана и России
29 июля 2025 года в городе Ташкент состоялась важная встреча между Уполномоченным по правам человека (Омбудсманом) Республики Узбекистан Ферузой Эшматовой и делегацией во главе с Уполномоченным по правам человека Российской Федерации Татьяной Москалковой. Об этом сообщает Upl.uz.
Данный диалог был оценен как важный шаг, направленный на развитие двустороннего сотрудничества и укрепление защиты прав и свобод граждан. В ходе встречи стороны обсудили широкий круг вопросов, касающихся укрепления сотрудничества.
Основное внимание было уделено актуальным направлениям, таким как оперативное рассмотрение обращений граждан, выявление и предотвращение пыток, обеспечение прав человека в учреждениях исполнения наказаний, создание достойных условий для лиц с инвалидностью и защита прав трудовых мигрантов. Фероза Эшматова подробно рассказала российским коллегам о системных реформах в области прав человека, проводимых в Узбекистане.
Подчеркнуто, что правовые основы института Омбудсмана укрепляются, и он формируется как эффективный, независимый и ориентированный на население орган. Также было отмечено, что расширение деятельности Омбудсмана, внедрение электронных платформ и мобильных приложений значительно увеличивает скорость и возможности защиты прав человека, а также способствует укреплению репутации института на национальном и международном уровнях.
Основы сотрудничества между Омбудсманами Узбекистана и России были укреплены меморандумом о сотрудничестве, подписанным в 2019 году. С тех пор представители Узбекистана регулярно организуют рабочие визиты в Россию, тесно сотрудничая с российским Омбудсманом в изучении обращений своих соотечественников и оказании практической помощи гражданам, находящимся в учреждениях исполнения наказаний.
В ходе текущей встречи особое внимание было уделено успешному опыту совместного рассмотрения обращений граждан двух стран. Во втором квартале 2025 года Уполномоченному Узбекистана поступило 87 обращений от зарубежных Омбудсманов и граждан, из которых 38 касались Российской Федерации.
В адрес Омбудсмана России было направлено 7 обращений по защите интересов граждан, проживающих в Узбекистане. Большинство обращений было успешно решено, что свидетельствует о результативности двустороннего сотрудничества.
Сотрудничество между институтами Омбудсманов имеет важное значение для решения множества проблем, с которыми сталкиваются наши соотечественники. В завершение встречи стороны выразили готовность продолжать активный диалог и расширять практическое сотрудничество.
Планируется обмен опытом в области защиты прав, организация совместных образовательных программ и углубление сотрудничества по конкретным вопросам. Это создаст возможность не только для эффективного решения существующих проблем, но и для разработки новых механизмов защиты прав и интересов граждан в условиях быстро меняющегося мира.
Пресс-служба Уполномоченного по правам человека (Омбудсмана) при Олий Мажлисе Республики Узбекистан.