O‘zbekiston temir yo‘lida yo‘lovchi oqimi oshdi
2025 yil yanvar oyidan iyun oyigacha bo‘lgan davrda O‘zbekiston temir yo‘l transporti orqali jami 5 million 323 ming 700 nafar yo‘lovchi tashilgan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ma’lumotlar O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasi tomonidan taqdim etilgan bo‘lib, mamlakatda temir yo‘l transportiga bo‘lgan qiziqishning sezilarli darajada oshganini ko‘rsatadi. 2024 yilning mos davri bilan solishtirilganda, yo‘lovchilar soni 280 ming 800 nafarga yoki 5,6 foizga ko‘paygan.
Bu o‘sish temir yo‘l transportining ahamiyatining ortib borayotganligini tasdiqlaydi. Yo‘lovchilar sonining barqaror o‘sishi temir yo‘l tizimining mamlakat transport tarmog‘idagi o‘rnining kuchayishini anglatadi.
Shunday qilib, temir yo‘l transporti O‘zbekistonda aholining harakatlanishini ta’minlash va transport sohasini rivojlantirishda muhim rol o‘ynamoqda. Bu transport turi aholining turli hududlarga qulay va samarali yetib borishini ta’minlashda asosiy vositalardan biri hisoblanadi.
Temir yo‘l infratuzilmasining takomillashuvi va yo‘lovchi oqimining ortishi mamlakatning iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatmoqda.

Поток пассажиров на узбекских железных дорогах увеличился
С января по июнь 2025 года через железнодорожный транспорт Узбекистана было перевезено в общей сложности 5 миллионов 323 тысячи 700 пассажиров. Об этом сообщает Upl.uz.
Эти данные были предоставлены Государственным комитетом статистики Республики Узбекистан и показывают, что интерес к железнодорожному транспорту в стране значительно возрос. По сравнению с аналогичным периодом 2024 года, количество пассажиров увеличилось на 280 тысяч 800 человек или на 5,6 процента.
Этот рост подтверждает возрастающее значение железнодорожного транспорта. Стабильный рост числа пассажиров означает укрепление роли железнодорожной системы в транспортной сети страны.
Таким образом, железнодорожный транспорт играет важную роль в обеспечении передвижения населения Узбекистана и развитии транспортной сферы. Этот вид транспорта является одним из основных средств, обеспечивающих удобное и эффективное сообщение населения с различными регионами.
Совершенствование железнодорожной инфраструктуры и увеличение потока пассажиров положительно сказываются на экономическом и социальном развитии страны.