Toshkent aeroportida qo‘riqchi pora olayotganda ushlangan
Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda Toshkent shahridagi Islom Karimov nomidagi xalqaro aeroportning bir nafar qo‘riqchisi pora olayotgan vaqtida ushlanganligi haqida ma’lumot berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu shaxs 500 AQSh dollarini olgan paytda qo‘lga olingan. U mazkur pul evaziga boshqa bir fuqaroning aeroportda qo‘riqchi sifatida ishga joylashishiga o‘z tanishlari orqali yordam berishni va’dalagan.
Tekshiruv davomida aniqlanishicha, ushbu shaxs ilgari kamida o‘n nafar fuqarodan 500 dan 1000 dollargacha miqdorda pul olgan va ularni aeroportda ishga joylashtirishni va’dalagan. Biroq bu va’dalar bajarilmagan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining “Firibgarlik” hamda “Poraxo‘rlikka sheriklik qilish” moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda.
Ushbu holat davlat xavfsizligi va fuqarolarning huquqlarini himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan chora-tadbirlarning samaradorligini ko‘rsatadi.

В аэропорту Ташкента задержали охранника, который брал взятку
Сообщается, что сотрудниками Государственной службы безопасности в ходе оперативного мероприятия был задержан один из охранников международного аэропорта имени Ислама Каримова в Ташкенте во время получения взятки. Об этом сообщает Upl.uz.
Данный человек был задержан в момент получения 500 долларов США. Он пообещал помочь другому гражданину устроиться на работу в аэропорт в качестве охранника через своих знакомых за эти деньги.
В ходе проверки выяснилось, что этот человек ранее получил деньги в размере от 500 до 1000 долларов как минимум от десяти граждан, обещая устроить их на работу в аэропорт. Однако эти обещания не были выполнены.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям "Мошенничество" и "Содействие взяточничеству" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время продолжаются следственные действия.
Данный случай демонстрирует эффективность принимаемых мер по защите государственной безопасности и прав граждан.