Noqonuniy gaz iste’moli bo‘yicha jinoyat ishi ochildi
Bosh prokuratura huzuridagi Departament matbuot xizmati tomonidan tabiiy gazning noqonuniy ishlatilishi holati aniqlangani haqida xabar berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Uchko‘prik tumani boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan dastlabki tekshiruv natijasida, ilgari sudlangan jamoat ovqatlanish nuqtasi rahbari, R.K. MChJning oshxonasini gaz ta’minotiga noqonuniy ulanganligi aniqlangan.
U tabiiy gazni tijorat maqsadida noqonuniy ravishda iste’mol qilgan. Natijada gaz ta’minoti tashkilotiga yetkazilgan zarar 1 milliard 600 million so‘m miqdorida baholangan.
Ushbu holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining o‘g‘irlik moddasiga asosan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov harakatlari davom etmoqda.

Открыто уголовное дело по факту незаконного потребления газа
Пресс-служба Департамента при Генеральной прокуратуре сообщила о выявлении факта незаконного использования природного газа. Об этом сообщает Upl.uz.
В результате проведенной сотрудниками управления Уchkurganского района предварительной проверки было установлено, что ранее судимый руководитель точки общественного питания, Р.К., незаконно подключил кухню своего ООО к газоснабжению.
Он незаконно потреблял природный газ в коммерческих целях. В результате ущерб, причиненный организации газоснабжения, оценен в 1 миллиард 600 миллионов сумов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье о краже Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время продолжаются следственные действия.