OIV va infektsiyalar uchun majburiy tibbiy ko‘rik joriy etildi
O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati infektsion kasalliklarning, xususan, OIV tarqalishini oldini olishga qaratilgan yangi qonunni ma’qulladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatga muvofiq, ma’lum toifadagi fuqarolar uchun majburiy tibbiy ko‘rik joriy etiladi. Majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tishi kerak bo‘lganlar qatoriga 18 yoshdan 60 yoshgacha bo‘lgan, chet elda 90 kundan ortiq yashagan O‘zbekiston fuqarolari, mamlakatda doimiy yashovchi chet elliklar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar, shuningdek, ish faoliyati uchun O‘zbekistonga kelayotgan chet elliklar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar kiradi.
O‘zbekiston fuqarolari va doimiy yashovchi fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar uchun tibbiy ko‘rik davlat byudjeti hisobidan amalga oshiriladi. Ish maqsadida kelgan yoki doimiy yashovchi chet elliklar va fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar esa tibbiy ko‘rik xarajatlarini o‘zlari, ish beruvchi yoki boshqa manbalardan qoplashlari lozim.
Agar tibbiy ko‘rik natijasida OIV yoki sil aniqlansa, O‘zbekistonda ish faoliyatini amalga oshirish uchun ruxsat berilmaydi. Shuningdek, xususiy mehnat agentliklari chet elda ish izlayotgan fuqarolarga boradigan davlat qonunchiligiga rioya qilish qoidalari bo‘yicha o‘qitish majburiyatini oladi.
Senatorlar ta’kidlaganidek, mazkur qonun insonlar uchun xavfli bo‘lgan infektsion kasalliklarning oldini olish, aholining sog‘ligini muhofaza qilish hamda mehnat migratsiyasi jarayonida ijtimoiy himoyani ta’minlashga qaratilgan samarali huquqiy mexanizmlarni shakllantirishga xizmat qiladi.

Введен обязательный медицинский осмотр на ВИЧ и инфекции
Сенат Олий Мажлиса Республики Узбекистан одобрил новый закон, направленный на предотвращение распространения инфекционных заболеваний, в частности ВИЧ. Об этом сообщает Upl.uz.
Согласно этому документу, вводится обязательный медицинский осмотр для определенной категории граждан. К числу тех, кто должен пройти обязательный медицинский осмотр, относятся граждане Узбекистана в возрасте от 18 до 60 лет, проживающие за границей более 90 дней, иностранцы, постоянно проживающие в стране, и лица без гражданства, а также иностранцы и лица без гражданства, приезжающие в Узбекистан для трудовой деятельности.
Медицинский осмотр для граждан Узбекистана и постоянно проживающих лиц без гражданства будет проводиться за счет государственного бюджета. Иностранцы и лица без гражданства, приехавшие с целью работы или постоянно проживающие, должны будут покрыть расходы на медицинский осмотр самостоятельно, за счет работодателя или других источников.
Если в результате медицинского осмотра будет выявлен ВИЧ или туберкулез, разрешение на осуществление трудовой деятельности в Узбекистане не будет выдано. Кроме того, частные трудовые агентства обязуются обучать граждан, ищущих работу за границей, правилам соблюдения законодательства государства.
Как отметили сенаторы, данный закон служит формированию эффективных правовых механизмов, направленных на предотвращение инфекционных заболеваний, представляющих опасность для людей, защиту здоровья населения и обеспечение социальной защиты в процессе трудовой миграции.