Jinoyat ishlari bo‘yicha Departamenti matbuot xizmatining xabar berishicha, kuchli ta’sirga ega dori vositalarini noqonuniy sotishda gumon qilingan shaxslar ushlangan. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Jalolquduq tumanidagi Departament xodimlari va ichki ishlar xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan maxsus tezkor tadbir davomida bir fuqaro qo‘lga olindi. U mijozga “Tropikamid” dori vositasidan 2 dona va “Regapen”dan 10 dona jami 1,3 million so‘mga sotgan.
Shuningdek, Qashqadaryo viloyatining Kasbi tumanida ham 70 dona “Pregabalin PG-150” kuchli ta’sirga ega dori vositasini 900 ming so‘mga sotishga urinayotgan shaxs ushlangan. Toshkent shahri Shayxontohur tumanida esa 36 dona “Pregabalin Capsules” va 1 dona “Zardeks” dorilarini sotayotgan shaxs qo‘lga olindi.
Namangan viloyatining Davlatobod tumanida joylashgan “S.K.” aptekasi rahbari ham noqonuniy dori savdosida ushlangan. U “Omnadren 250” dori vositasidan 61 donani 3,1 million so‘mga sotayotgan vaqtida qo‘lga tushdi.
Ushbu holatlarning barchasi bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining kuchli ta’sirga ega modda yoki zaharli moddalarni noqonuniy ishlab chiqarish, tarqatish, reklama qilish va boshqa noqonuniy aylanishi bilan bog‘liq moddasi asosida jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Mazkur chora-tadbirlar noqonuniy dori savdosining oldini olish va fuqarolar salomatligini himoya qilish maqsadida amalga oshirildi.

Незаконно продававшие наркотики лица задержаны в Кашкадарье
По информации пресс-службы Департамента уголовных дел, задержаны лица, подозреваемые в незаконной продаже наркотических средств с сильным воздействием. Об этом сообщает Upl.uz.
В ходе специальной оперативной мероприятия, проведенного сотрудниками Департамента и внутренних дел в Джалолкудукском районе, был задержан один гражданин. Он продал клиенту 2 единицы препарата "Тропикамид" и 10 единиц "Регапен" на общую сумму 1,3 миллиона сумов.
Также в Касбинском районе Кашкадарьинской области был задержан человек, пытавшийся продать 70 единиц препарата "Pregabalin PG-150" за 900 тысяч сумов. В Ташкенте, в районе Шайхонтохур, был задержан человек, продающий 36 единиц "Pregabalin Capsules" и 1 единицу препарата "Зардекс".
Руководитель аптеки "S.K.", расположенной в Давлатабадском районе Наманганской области, также был задержан за незаконную продажу наркотиков. Он был пойман во время продажи 61 единицы препарата "Омнадрен 250" за 3,1 миллиона сумов.
По всем этим случаям возбуждено уголовное дело на основании статьи Уголовного кодекса Республики Узбекистан, связанной с незаконным производством, распространением, рекламой и другим незаконным оборотом наркотических средств или токсичных веществ. Данные меры были предприняты с целью предотвращения незаконной торговли наркотиками и защиты здоровья граждан.