Mirabadda narkotik zakladkalar tarqatuvchilari qo‘lga olindi
Poytaxt Ichki ishlar bosh boshqarmasi matbuot xizmati xabariga ko‘ra, narkotik vositalar bilan bog‘liq zakladkalarni tarqatgan shaxslar qo‘lga olindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ichki ishlar organlari xodimlari, Milliy xavfsizlik xizmati va boshqa huquqni muhofaza qiluvchi idoralar bilan hamkorlikda Mirabad tumanida maxsus tezkor tadbirlar o‘tkazildi. Tadbir davomida Abdulla Qahhor ko‘chasida bir fuqaro narkotik moddalar joylashtirilgan 19 ta o‘ramni ushladi, shuningdek, 3 ta o‘ramni tarqatishga ulgurganligi aniqlanib, qo‘lga olindi.
Ma’lum bo‘lishicha, ushbu shaxs moliyaviy qiyinchiliklar tufayli ijtimoiy tarmoq orqali ish topgan. Unga Chilonzor, Sergeli va Mirabad tumanlaridan tanlash taklif qilingan bo‘lib, u Mirabadni tanlab ishlashni boshlagan.
Yana bir holatda shubhali fuqaro to‘xtatilib, tekshiruv o‘tkazilganida, uning nazoratida 30 ta narkotik o‘ramlari aniqlangan. U ushbu ishni “Telegram” messenjeri orqali topgani ma’lum bo‘ldi.
Ikkala holatda ham O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 273-moddasi 5-qismi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi. Ushbu modda noqonuniy ravishda narkotik vositalarni ishlab chiqarish, sotib olish, saqlash va sotish maqsadida boshqa harakatlarni amalga oshirishni nazarda tutadi.
Jinoyatchilarga 20 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘llanilishi mumkin. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar fuqarolardan narkotik vositalar tarqalishiga qarshi faol kurashishda hamkorlik qilishni so‘ramoqda.

В Миробаде были задержаны распространители наркотических закладок
Согласно сообщению пресс-службы Главного управления внутренних дел столицы, были задержаны лица, распространявшие закладки с наркотическими веществами. Об этом сообщает Upl.uz.
Сотрудники органов внутренних дел, Национальной службы безопасности и других правоохранительных органов совместно провели специальные оперативные мероприятия в районе Миробад. В ходе мероприятия на улице Абдуллы Каххара один гражданин был задержан с 19 пакетами, в которых находились наркотические вещества, а также было установлено, что он успел распространить 3 пакета.
Как выяснилось, данный человек нашел работу через социальную сеть из-за финансовых трудностей. Ему предложили выбрать из районов Чилонзор, Сергели и Миробад, и он выбрал работать в Миробаде.
В другом случае, при остановке подозрительного гражданина и проведении проверки, под его контролем были обнаружены 30 наркотических пакетов. Установлено, что он нашел эту работу через мессенджер "Telegram".
По обоим случаям было возбуждено уголовное дело по части 5 статьи 273 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Эта статья подразумевает совершение других действий с целью незаконного производства, приобретения, хранения и продажи наркотических средств.
Преступникам может грозить наказание в виде лишения свободы на срок до 20 лет. Правоохранительные органы призывают граждан к активному сотрудничеству в борьбе с распространением наркотических средств.