Xorijiy til o‘qituvchilarini ishdan bo‘shatish noqonuniyligi aytildi
O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi xorijiy tillar o‘qituvchilarining til sertifikatisiz ishdan bo‘shatilishi qonuniyligi haqida rasmiy bayonot bilan chiqdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda til darajasini tasdiqlovchi hujjati bo‘lmagan o‘qituvchilar bilan mehnat shartnomalarining ommaviy bekor qilinishi mumkinligi haqidagi xabarlar pedagoglar orasida katta tashvishga sabab bo‘ldi. Kasaba uyushmasi vakillari ta’lim muassasalari rahbarlarining bunday harakatlari uchun hech qanday qonuniy asos yo‘qligini ta’kidladilar.
Mutaxassislar 2021 yil 19 maydagi Vazirlar Mahkamasining qaroriga murojaat qilishmoqda. Ushbu hujjatda 2025/2026 o‘quv yili boshiga qadar barcha xorijiy til o‘qituvchilari B2 darajasiga mos milliy sertifikat yoki uning xalqaro ekvivalentini olishlari shartligi ko‘rsatilgan.
Ammo kasaba uyushmasi e’tibor qaratishicha, qarorda bu talab bajarilmasa, ishdan bo‘shatish jazosi haqida hech qanday band yo‘q. Bundan tashqari, sertifikat talabini pedagogik faoliyat uchun asosiy shart emas, qo‘shimcha talab sifatida qarash lozim.
Hozirgi amaldagi qoidalarga ko‘ra, umumta’lim maktablarida o‘qituvchilik qilish uchun bakalavr darajasidagi oliy ma’lumot diplomi yetarli hisoblanadi. Holatni yanada murakkablashtiradiki, O‘zbekiston Mehnat kodeksi sertifikatning yo‘qligi mehnat shartnomasini bekor qilish sababi sifatida ko‘zda tutilmagan.
Shu bilan birga, “Pedagog maqomi to‘g‘risida”gi qonunda o‘qituvchilarga qo‘yiladigan malaka talablarining maxsus standartlar va klassifikatorlar orqali belgilangani aytiladi. Ushbu normativ hujjatlarning hech biri B2 sertifikatini ishga qabul qilish uchun majburiy shart sifatida belgilamagan.
Kasaba uyushmasi ayniqsa, o‘zaro kelishuvga e’tibor qaratadi. Bu kelishuv maktabgacha va umumta’lim ta’limi vazirligi bilan tuzilgan bo‘lib, unda sertifikatlashtirish bilan bog‘liq yangi talablarni joriy qilishdan oldin xodimlar uchun malaka oshirish kurslarini tashkil etish zarurligi aniq belgilangan.
Yuqoridagi qonuniy noaniqliklar va qonun buzilishlari haqida kelayotgan ma’lumotlar fonida, O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmasi vakolatli idoralardan noqonuniy ishdan bo‘shatishlarni darhol to‘xtatishni, normativ hujjatlarni qonunchilikka moslashtirishni hamda belgilangan qonuniy qoidalarga amal qilmayotgan rahbarlarga nisbatan chora ko‘rishni talab qilmoqda.

Сказано о незаконности увольнения иностранных языков учителей
Профсоюз работников образования и науки Узбекистана выпустил официальное заявление о законности увольнения преподавателей иностранных языков без языкового сертификата. Об этом сообщает Upl.uz.
Сообщения о массовом расторжении трудовых договоров с преподавателями, у которых нет документа, подтверждающего уровень языка, вызвали большую тревогу среди педагогов. Представители профсоюза подчеркнули, что у руководителей образовательных учреждений нет никаких законных оснований для таких действий.
Специалисты ссылаются на решение Кабинета Министров от 19 мая 2021 года. В этом документе указано, что до начала учебного года 2025/2026 все преподаватели иностранных языков должны получить национальный сертификат, соответствующий уровню B2, или его международный эквивалент.
Однако, как отмечает профсоюз, в решении нет ни одного пункта о наказании за увольнение, если это требование не выполнено. Кроме того, требование сертификата должно рассматриваться не как основное условие для педагогической деятельности, а как дополнительное требование.
Согласно действующим правилам, для преподавания в общеобразовательных школах достаточно диплома о высшем образовании степени бакалавра. Усложняет ситуацию то, что Трудовой кодекс Узбекистана не предусматривает отсутствие сертификата как основание для расторжения трудового договора.
При этом в законе "О педагогическом статусе" говорится, что квалификационные требования к преподавателям устанавливаются через специальные стандарты и классификаторы. Ни один из этих нормативных документов не определяет сертификат B2 как обязательное условие для приема на работу.
Профсоюз особенно акцентирует внимание на взаимном соглашении. Это соглашение было заключено с Министерством дошкольного и общего образования, в котором четко указано, что перед введением новых требований, связанных с сертификацией, необходимо организовать курсы повышения квалификации для сотрудников.
На фоне вышеуказанных юридических неясностей и сообщений о нарушениях закона, профсоюз работников образования и науки Узбекистана требует от уполномоченных органов немедленно прекратить незаконные увольнения, привести нормативные документы в соответствие с законодательством и принять меры к руководителям, которые не соблюдают установленные юридические нормы