Andijonda o‘qituvchilar ta’mirlashga jalb etildi
Andijon viloyatining Marhamat tumanidagi 42-maktabda o‘qituvchilar ta’mirlash ishlariga jalb etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ijtimoiy tarmoqlarda ayol pedagoglar devorlarni bo‘yashayotgan payt tasvirlangan video tarqaldi. Videoda ularning kayfiyati ko‘tarinki bo‘lib, orqa fonda ularga tushlikda osh tayyor ekanligi aytiladi.
Ta’mirlash ishlarida matematika va ingliz tili o‘qituvchilari ham faol qatnashgan. Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi ushbu holatga jiddiy e’tibor qaratib, vaziyatni qat’iy nazoratga olganini bildirdi.
O‘zbek ta’lim tizimida o‘qituvchilarni o‘z vazifalariga kirmaydigan ishlar, masalan, paxta yig‘ish yoki hududni tozalash kabi ishlar bilan band qilish holatlari kam uchramaydi. Bu masala jamoatchilik orasida o‘qituvchilarning huquqlari va ish vaqtining to‘g‘ri taqsimlanishi haqida keng munozaralarga sabab bo‘lmoqda.
Qonunchilikda o‘qituvchilar faqat o‘zlarining asosiy vazifasi – bolalarni o‘qitish bilan shug‘ullanishi belgilangan. Ularni ta’mirlash kabi boshqa ishlar bilan band qilish qonuniy normalarga zid bo‘lib, bu kasbning obro‘siga salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Shu sababli o‘qituvchilarning asosiy faoliyatiga to‘sqinlik qiluvchi bunday holatlar oldini olish zarur.

В Андиджане учителей привлекли к ремонту
В 42-й школе Мархаматского района Андиджана учителей привлекли к ремонтным работам. Об этом сообщает Upl.uz.
В социальных сетях распространилось видео, на котором изображены женские педагоги, которые красят стены. В видео их настроение приподнято, а на заднем фоне говорится, что им готовят обед.
В ремонтных работах активно участвовали учителя математики и английского языка. Министерство дошкольного и школьного образования обратило серьезное внимание на эту ситуацию и заявило, что будет строго контролировать ее.
В узбекской системе образования случаи, когда учителей привлекают к работам, не входящим в их обязанности, например, сбору хлопка или уборке территории, не редкость. Эта проблема вызывает широкие дискуссии среди общественности о правах учителей и правильном распределении рабочего времени.
В законодательстве установлено, что учителя должны заниматься только своей основной задачей – обучением детей. Привлечение их к другим работам, таким как ремонт, противоречит законным нормам и негативно сказывается на репутации этой профессии.