O‘zbekiston gaz quvuridagi portlash xabarini rad etdi
O‘zbekiston Energetika vazirligi Volgograd viloyatida gaz quvuri portlashi haqida ommaviy axborot vositalarida tarqalgan xabarlarni rad etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Vazirlikning rasmiy bayonotida “Markaziy Osiyo – Markaz” magistral gaz quvuri bo‘ylab Rossiyadan respublikaga yetkazilayotgan gaz ta’minotida uzilishlar bo‘lmagani ta’kidlandi. Energetika vazirligi matbuot xizmatining ma’lumotiga ko‘ra, gaz quvuri odatdagi rejimda ishlamoqda.
O‘zbekiston tomoni Qozog‘iston va Rossiyaning dispetcherlik xizmatlari bilan bog‘lanib, quvurda hech qanday shikastlanish aniqlanmaganini tasdiqladi. Qozog‘iston Energetika vazirligi ham o‘z hududidan gazning uzluksiz yetkazib berilayotgani haqida rasmiy bayonot berdi.
Ushbu vaziyat Ukrainaning ayrim ommaviy axborot vositalarining 2 avgust kuni sodir bo‘lgan portlashlar natijasida Rossiyaning mudofaa sanoatiga gaz ta’minlovchi quvurga zarar yetgani haqidagi xabarlariga javoban yuzaga keldi. “Markaziy Osiyo – Markaz” gaz quvurlari tizimi 1960-1988 yillarda barpo etilgan keng ko‘lamli infratuzilmadir.
U Turkmanistondagi gaz konlaridan boshlanib, O‘zbekiston va Qozog‘iston orqali Rossiyaga yetib boradi. Tizim ustidan nazorat Rossiyaning “Gazprom” kompaniyasiga tegishlidir.
Bu tizim Markaziy Osiyo va Rossiyaning energetika xavfsizligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Shuning uchun uning holati haqida tarqalgan har qanday ma’lumot jiddiy e’tiborga loyiq bo‘lib, rasmiy manbalardan tezkor va aniq axborot olish ayniqsa zarur hisoblanadi.

Узбекистан опроверг сообщение о взрыве на газопроводе
Министерство энергетики Узбекистана опровергло сообщения, распространенные в средствах массовой информации о взрыве газопровода в Волгоградской области. Об этом сообщает Upl.uz.
В официальном заявлении министерства подчеркивается, что не было перебоев в поставках газа из России в республику по магистральному газопроводу "Центральная Азия – Центр". По информации пресс-службы министерства энергетики, газопровод работает в обычном режиме.
Узбекистан подтвердил, что связался с диспетчерскими службами Казахстана и России, и не было выявлено никаких повреждений на трубопроводе. Министерство энергетики Казахстана также сделало официальное заявление о непрерывной поставке газа из своей территории.
Эта ситуация возникла в ответ на сообщения некоторых средств массовой информации Украины о повреждении газопровода, который обеспечивает газом российскую оборонную промышленность, в результате взрывов, произошедших 2 августа. Газопровод "Центральная Азия – Центр" является масштабной инфраструктурой, построенной в 1960-1988 годах.
Он начинается на газовых месторождениях Туркменистана и проходит через Узбекистан и Казахстан до России. Контроль за системой принадлежит российской компании "Газпром".
Эта система имеет важное значение для обеспечения энергетической безопасности Центральной Азии и России. Поэтому любая информация о ее состоянии заслуживает серьезного внимания, и особенно важно получать оперативную и точную информацию из официальных источников.