Sankt-Peterburgda erta tug‘ilish fojiasi yuz berdi
Sankt-Peterburg shahrida O‘zbekiston fuqarosi bo‘lgan voyaga yetmagan qizning ishtirokida yuz bergan fojiali hodisa bo‘yicha tergov ishlari olib borilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
2-avgust, shanba kechasi, shahar Moskva tumanidagi avtomobil yoqilg‘i quyish shoxobchasida 17 yoshli qizda 24 haftalik homiladorlik davrida erta tug‘ilish sodir bo‘ldi. Natijada chaqaloq tirik tug‘ilmadi.
Vitebskiy prospektida yuz bergan hodisa joyiga darhol politsiya va tergov guruhi yetib bordi. Ular voqea sabablarini aniqlash va dastlabki tekshiruv ishlarini olib borishmoqda.
Hodisadan so‘ng yosh ona shoshilinch tibbiy yordam ko‘rsatish maqsadida shahar tug‘ruq bo‘limlaridan biriga yotqizildi. Uning hozirgi sog‘lik holati aniqlanmoqda.
Tergov jarayonida fojiali voqeadan oldingi barcha tafsilotlarni aniqlash uchun qizning ota-onasi mahalliy politsiya bo‘limiga olib ketildi. Huquqni muhofaza qiluvchi organlar voqealar zanjirini tiklash va voyaga yetmagan qizning yashash sharoitlarini o‘rganish bo‘yicha so‘rovlarga boshlandi.
Tergov ishlari davom etmoqda va jinoiy ish qo‘zg‘atish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Mazkur hodisa Rossiyada mehnat muhojirlarining ijtimoiy moslashuvi va tibbiy ta’minoti masalalari bo‘yicha siyosiy munozaralar davom etayotgan bir paytda yuz berdi.
Shu bilan birga, Vashingtonda AQShning amaldagi prezidenti Donald Tramp ma’muriyati tomonidan migratsiya siyosati doirasida yangi tashabbuslar muhokama qilinmoqda. Rossiya qonunchiligiga ko‘ra, xorijiy ota-onadan tug‘ilgan bola avtomatik ravishda Rossiya fuqaroligini olmaydi.
Odatda bola ota-onasining fuqaroligini oladi. Bolaning mamlakatda qonuniy yashashi uchun ota-onalar bir oy ichida tug‘ilganlik haqidagi guvohnomani ZAGS organlaridan olib, bola uchun migratsiya hisobini yuritishlari zarur.

В Санкт-Петербурге произошла трагедия раннего рождения
В Санкт-Петербурге проводятся следственные действия по трагическому инциденту с участием несовершеннолетней девушки, являющейся гражданкой Узбекистана. Об этом сообщает Upl.uz.
Ночью 2 августа в автозаправочной станции в районе Москвы произошли преждевременные роды у 17-летней девушки на 24-й неделе беременности. В результате ребенок родился мертвым.
На место происшествия незамедлительно прибыли полиция и следственная группа. Они выясняют причины случившегося и проводят первоначальные проверки.
После инцидента молодая мать была госпитализирована в одно из городских родильных отделений для оказания неотложной медицинской помощи. В настоящее время уточняется ее состояние здоровья.
В ходе следствия для выяснения всех деталей трагического события родители девушки были доставлены в местное отделение полиции. Правоохранительные органы начали запросы для восстановления цепочки событий и изучения условий жизни несовершеннолетней.
Следственные действия продолжаются, рассматривается вопрос о возбуждении уголовного дела. Данный инцидент произошел на фоне продолжающихся политических дискуссий в России по вопросам социальной адаптации и медицинского обеспечения трудовых мигрантов.
В то же время в Вашингтоне обсуждаются новые инициативы в рамках миграционной политики администрации действующего президента США Дональда Трампа. Согласно российскому законодательству, ребенок, рожденный от иностранных родителей, автоматически не получает гражданство России.
Обычно ребенок получает гражданство своих родителей. Для законного проживания ребенка в стране родители должны в течение месяца получить свидетельство о рождении в органах ЗАГС и зарегистрировать миграционный учет для ребенка.