Toshkentda 560 ming dollar o‘g‘irlandi, jinoyatchilar ushlanmoqda
Toshkent shahar IIBBning "Tezkor Tasvir" axborot dasturida xabar berilishicha, pul mablag‘larini o‘g‘irlash bilan bog‘liq jinoyat ishi ochildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Joriy yilning 21 iyun kechasi soat 02:20 atrofida Mirabad tumani hududida ikki fuqaro tashkilot ofisiga kirib, u yerdan seyfni o‘g‘irlashgan. Jinoyatchilar seyfni oynadan tashqariga uloqtirib, o‘zlari bilan "Gentra" rusumli avtomobilga yuklashgan.
Keyinchalik ular jinoyatchilardan birining uyiga borib, burchakli arra yordamida seyfni kesib ochishgan va ichidan 560 ming AQSh dollarini olib ketishgan. Seyfda shuningdek, ikki dona fleshka va turli hujjatlar bo‘lgan.
Seyfni ochib bo‘lgach, jinoyatchilar uni shahar hududidan oqib o‘tuvchi kanalga uloqtirib, dalillarni yashirishga harakat qilishgan. O‘tkazilgan tezkor tadbirlar natijasida jinoyatchilarning shaxslari aniqlangan.
Ulardan biri Qirg‘izistonga qochishga uringan, ammo Andijon shahridagi mehmonxonalardan birida ushlangan. Jinoyatchilardan 440 ming AQSh dollari va o‘g‘irlangan pul evaziga sotib olingan yangi "Honda" motosikli topilgan.
Mazkur holat bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining "O‘g‘irlik" moddasi bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan. Hozirda tergov ishlari davom etmoqda.

В Ташкенте украли 560 тысяч долларов, преступники задерживаются
По информации информационной программы "Скоростная съемка" ГУВД города Ташкента, возбуждено уголовное дело, связанное с кражей денежных средств. Об этом сообщает Upl.uz.
В ночь на 21 июня текущего года около 02:20 на территории Мирободского района двое граждан вошли в офис организации и украли сейф. Преступники выбросили сейф через окно и загрузили его в автомобиль марки "Гентра".
Позже они пришли к дому одного из преступников, где с помощью угловой пилы вскрыли сейф и забрали 560 тысяч долларов США. В сейфе также находились две флешки и различные документы.
После вскрытия сейфа преступники выбросили его в канал, протекающий по территории города, пытаясь скрыть улики. В результате проведенных оперативных мероприятий были установлены личности преступников.
Один из них пытался сбежать в Кыргызстан, но был задержан в одном из гостиниц города Андижан. У преступников было найдено 440 тысяч долларов США и новый мотоцикл "Хонда", купленный на украденные деньги.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье "Кража" Уголовного кодекса Республики Узбекистан. В настоящее время продолжаются следственные действия.