Noqonuniy Umra safari reklamasi uchun jarimalar belgilandi
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi matbuot xizmati tomonidan Umra safarlari tashkiloti bilan bog‘liq noqonuniy xizmatlar reklamasiga oid o‘tkazilgan ishlar natijalari haqida ma’lumot berildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Tegishli komissiya O‘zbekiston Respublikasining “Reklama to‘g‘risida”gi qonuni talablariga muvofiqligini tekshirish maqsadida ommaviy axborot vositalari va internetdagi materiallarni o‘rganmoqda. Xususan, Umra safarlarini tashkil etuvchi tur operatorlarning reklama e’lonlari tahlil qilindi.
Natijada, Navoiy va Samarqand viloyatlarida “A-HELLO”, “SM Tower Tour” hamda “RAYXONA TOUR” mas’uliyati cheklangan jamiyatlari litsenziya hujjatlarisiz reklama tarqatgani aniqlanib, ularga moliyaviy jarimalar qo‘llanildi. Shuningdek, Farg‘ona, Namangan, Samarqand va Surxondaryo viloyatlarida Telegram-kanallar hamda Instagram profillarining egalarida ham reklama qonunbuzarliklari aniqlandi.
Ushbu kanallar va profillar administratorlari, jumladan “Umra safari 2025”, “Makka madina Sayohat”, “Saudiyaga Sayohat Muhammadyusuf”, “iamalimusim”, “IYMONA TRAVEL”, “HIKMAT TRAVEL” hamda “Makka va Madinaga Ziyorat” nomli sahifalar javobgarlikka tortildi. Bundan tashqari, “Tashabbus travel” MChJ mansabdor shaxslari ham reklamaga oid qonunbuzarliklar uchun ma’muriy javobgarlikka jalb qilindi.

Назначены штрафы за незаконное совершение Умры
Пресс-служба Комитета по развитию конкуренции и защите прав потребителей предоставила информацию о результатах работы, связанной с рекламой незаконных услуг по организации Умра-съездов. Об этом сообщает Upl.uz.
Соответствующая комиссия изучает материалы средств массовой информации и интернета с целью проверки соответствия требованиям закона Республики Узбекистан "О рекламе". В частности, были проанализированы рекламные объявления туроператоров, организующих Умра-съезды.
В результате в Наманганской и Самаркандской областях было выявлено, что общества с ограниченной ответственностью "A-HELLO", "SM Tower Tour" и "RAYXONA TOUR" распространяли рекламу без лицензии, и им были наложены финансовые штрафы. Также в Ферганской, Наманганской, Самаркандской и Сурхандарьинской областях были выявлены нарушения рекламного законодательства у владельцев Telegram-каналов и Instagram-профилей.
Администраторы этих каналов и профилей, включая страницы "Умра-съезд 2025", "Путешествие в Мекку и Медину", "Путешествие в Саудию Мухаммадюсуф", "iamalimusim", "IYMONA TRAVEL", "HIKMAT TRAVEL" и "Зиарат в Мекку и Медину", были привлечены к ответственности. Кроме того, должностные лица ООО "Tashabbus travel" также были привлечены к административной ответственности за нарушения в области рекламы.